Във фокуса на вниманието ни преди Възкресение Христово е първият авторски моноспектакъл „33” на Силвия Станоева, чиято премиера беше на 29 30 април в столичната галерия „Етюд”. В края на миналата година тя написва текста за прохождащата актриса Сузи Сю, която сама се затваря в дома си (малко таванско помещение) седмица преди 33-тия си рожден ден, в очакване Господ да я посети и с идеята да му измисли моноспектакъл, като така заслужи правото да изпълни мисията си. „Представям си, че когато дойдеш тук, ще е хубаво и топло. И ще свети.”.
Във времето на изолация Силвия сама работи върху поставянето на пиесата си, обърната към толкова естествената за момента тема за самотата, за аутсайдерите мечтатели и за щастие, отново неслучайно, получава подкрепата на фандация „Етюд”, за да осъществи проекта си. Сценографията на спектакъла е на Момчил Алексиев, а музикалната среда е дело на Емилиян Гацов – Елби.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ със Силвия Станоева:
Силвия Станоева е родена през 1987 г. във Варна. През 2010 г. завършва НАТФИЗ – актьорско майсторство за драматичен театър – в класа на доц. Веселин Ранков. Две години по-късно взима магистратура по поп и джаз пеене в Националната музикална академия.
Носителка е на наградата ИКАР за дебют през 2013 г., съвместно с Иво Желев, за участието им в спектакъла „Клер, Мадам, Соланж” с режисьор Касиел Ноа Ашер, който публиката на театралния фестивал „Тарарабумбия” все още помни. За партньорството им в същия спектакъл и концертите „Токсик”, двамата са номинирани за авторитетната награда „Стоян Камбарев”. През 2015 г. с подкрепата на фондация „Арт офис” учи три месеца в студиото на световноизвестната Ивана Чабек в Лос Анджелис (работила с Хали Бери, Чарлийз Терон, Брат Пит). Участва и в различни филми, също в уъркшопи за кино, пътува в чужбина за артистични проекти и фестивали – в Лондон, Рим, Норвегия, Франция, Македония.
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...
Месечна стипендия от 800 лв. ще получават студентите по медицина от Кюстендил, сключили договор с общината и МБАЛ “Д-р Никола Василиев”. Срещу тази подкрепа те ще подписват договори, че ще работят поне 5 години в лечебното заведение, това каза в ефира на Радио Благоевград кметът на Кюстендил Огнян Атанасов. От програмата могат да се възползват..
Народната изпълнителка Ива Давидова отпразнува 20 години на музикалната сцена с грандиозен концерт. „Пораснах през тези години. Не ги усетих. Публиката усеща моята чиста енергия. Моята публика порасна с мен и им благодаря за подкрепата“, каза в ефира на Радио Благоевград изпълнителката от Перник. Ива Давидова призова гостите на..
Благоевград бе домакин на Коледен приятелски турнир по бокс „Смело сърце“.Спортният форум се проведе в зала „Орфей“ в парк „Македония" в областния център. Участие взеха спортисти от клубовете в Благоевград, Петрич, Сандански, София, Гоце Делчев, Перник и дори Плевен. „Смело сърце“ се организира за четвърта поредна година от БК „Пирин“ със..
Предвиденият нов данък върху подземните богатства предизвика отново гнева на миньорите. Данъкът би оскъпил минното производство, цените на въглища, руди,а като резултат на това ще трябва да се повиши цената на тока. Когато се увеличи тази цена на пазара всички цени нарастват. Този нов данък е предвиден в проектобюджета на страната, предложен от..
Първият месечен финалист на конкурса за късометражно кино „Екранът е ваш“ е анимационният филм „Любовта, без която не можем“. Режисьор на лентата е доц. Господин Неделчев, д-р по кинознание, изкуства и телевизия. Филмът е създаден през 2022 г., участвал и печелил награди в различни конкурси. „Посланието на филма е да бъдем човеци, да..