Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Иванка Станкова: „Химията е магия, тя е предизвикателство“

95% от завършилите се реализират успешно, с добра заплата, а обучението през четирите години е безплатно

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Днес българските химици честват своя професионален празник. По този повод ви срещаме с проф. д-р Иванка Станкова, заместник- ректор по научно-изследователската дейност и докторантското развитие в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград, ръководител на Катедра „Химия“ във висшето училище.

Водещ: Проф. Станкова, първо да ви честитя празника, да ви пожелая да заразявате с любов все повече млади хора, любов към тази сложна наука. Вие кога и как открихте химията?

Проф. д-р Иванка Станкова: Химията я дължа на една учителка, г-жа Ножарова, която беше моя учителка в гимназията. Сега, когато питаме студентите как са се запалили, какво им е харесало в химиятa, обикновено учител е този, който всъщност ги запалва.

Водещ: Вие сте ръководител на Катедра „Химия“. Как се развива Катедрата през годините, повече от 30 години съществува.

Проф. д-р Иванка Станкова: През 2022 г. ще честваме 35 години от създаването. Развива се! Първоначално имаше много голям интерес. Катедрата администрира две специалности: „Химия“ и „Педагогика на обучението по химия“. Имаше голям интерес към „Педагогика на обучението по химия“ и трябва да ви кажа, че тогава курсовете бяха по 40-50 човека през далечните 1990 -1995 г. Сега една голяма част от учителите по химия в областите Благоевград, Кюстендил и Перник отчасти, са завършили „Педагогика на обучението по химия“  в ЮЗУ „Н. Рилски“ в Катедра „Химия“. Паралелно с това химиците, които работят в химичните лаборатории от Кулата до Перник са също наши възпитаници. След като създадохме специалността „Медицинска химия“, вече и в клиничните лаборатории са колеги, завършили специалностите „Химия“ или „Медицинска химия“. Сега нашите курсове са значително по-малки, около 25 човека, но това е като цяло редуциране. Навсякъде се наблюдава поради малкия брой ученици, които завършват 12-ти клас.

Водещ: Към коя специалност интересът е най-голям?

Проф. д-р Иванка Станкова: Определено интересът е към „Медицинска химия“, защото те намират много добра реализация. Може да се каже, че 95% от завършилите медицинска химия, се реализират успешно в клинични лаборатории. Даже още в последния семестър от следването. Най-вече се реализират в Дупница. През последните 4 години се наблюдава един ренесанс, един засилен интерес към педагогиката. Ние създадохме една нова специалност „Педагогика на обучението по химия и човекът и природата“. Това е съвсем естествено по няколко причини. На първо място това е държавната политика. Увеличиха се заплатите на учителите. Също така голям брой учители се пенсионираха, така че възможност за работа, съчетана с една добра заплата, са другите мотиви, които карат кандидатстудентите да изберат педагогическа специалност. Миналата година, също и тази се подготвя, тези студенти, които записват специалностите „Медицинска химия“ и „Педагогика по химия“ не плащат такси. Те са освободени от такси по време на цялото следване и това пак е една целенасочена държавна политика с цел да се повиши интересът към специалностите по природните науки.

Интересното е, че една част от нашите студенти по линия на практики, това е една програма на МОН, посещават клиничните лаборатории, училищата. Имат представа какво евентуално биха работили и се запознават с потенциални работодатели.  Това е един трамплин за тяхната бъдеща работа.

Водещ: тази година колко студенти ще приемете?

Проф. д-р Иванка Станкова: Очакваме, имаме утвърден държавен прием. 25 са местата за редовно обучение за студенти от специалност „Медицинска химия“.  Бих искала да кажа още веднъж, да се чуе добре от вашите слушатели. Студентите не заплащат такса за обучение. То е безплатно през цялото следване. Имаме 10 места за специалността „Педагогика на обучението по химия и човекът и природата“.

Химията е една магия. Но тя е магия за тези, които я познават.  Тя не е скучна наука, която е свързана единствено с изравняване на уравнения и някакви скучни формули. Тя е едно предизвикателство. Най-хубавото е, че тези които започват да учат, ще разберат магията на химията.  Това, което е на-важно, те ще се реализират успешно с една доста висока заплата.

Чуйте в звуковия файл разговора на Елизабет Александрова с проф. д-р Иванка Станкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58