Протест под надслов „Корупцията дере и вашите кожи“ се проведе пред Министерския съвет преди представянето на новото служебно правителство. Основното настояване на протестиращите бе „за незабавно прекратяване на дейността на единствената действаща в момента ферма норки и затваряне на политическия чадър, който пази този бизнес у нас, вече 5 години“.
„Не беше преднамерено съвпадането на датата и часа на протеста с представянето на новото служебно правителство. Още по времето на съществуващия Парламент ние искахме да изразим нашите виждания и да ги входираме. Беше случайно съвпадение и ситуацията се оказа благодатна, защото се оказа, че това е първото искане към новите управляващи, макар и служебен кабинет, който е в правомощията си да извършва всички тези действия за промените, които ние искаме“ – съобщи за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Сдружение Кампании и Активизъм за Животните в индустрията /КАЖИ/, което заедно с Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България, организираха вчерашния протест.
Организаторите на недоволството напомниха отново за нередностите и проблемите, свързани с фермите за ценни кожи у нас, за жестоките условия, в които се отглеждат животните за кожи и за всички рискове, които тези обекти носят за хората, животните и околната среда.
В момента у нас има една функционираща ферма за норки, с капацитет 128 000 норки, в с. Маджерито до Стара Загора, притежавана от собствениците на “Градус” и една малка ферма в ямболското село Чарган, с капацитет от 1000 норки, която временно е прекратила дейността си.
Фермите за норки са причина за остра обществена реакция още от 2016 г., когато стана ясно, че освен съществуващата тогава сравнително малка ферма до гр. Варна с около хиляда животни, собствениците на фирма “Градус”, целят да създадат най-голямата ферма за норки на Балканския полуостров, с капацитет от 400 000 норки.
Последвалите граждански петиции, протести, срещи и писма до институциите, не успяха да спрат норковъдите и фермата беше създадена. Сред обществото се породиха съмнения, че този бизнес се ползва с особени протекции от всички държавни институции.
Ден преди протеста Петя Алтимирска е внесла поредния сигнал в Комисията по ревизия към Народното събрание.
„Водещото в този сигнал беше финансовото несъответствие на износа от сурови ценни кожи от норки през 2018 г., който се равнява на 11,3 милиона долара. В същото време, декларираните от фирмата приходи за същата година, са в размер на 3 хиляди лева. По какъв начин могат да излязат от страната кожи на стойност 11 милиона долара, а единственият производител да декларира приходи от 3 хиляди лева – искахме този отговор да ни дадат институциите“ – съобщи още Петя Алтимирска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Добрата новина от протеста е, че исканията на протестиращите са били чути. Фактите от направените проучвания по проблема с фермите за норки у нас, са били предоставени на новия служебен министър на земеделието Христо Бозуков, който се е запознал с отвореното писмо и е поел ангажимент да извърши проверка, както и да предприеме действия по изложените въпроси. След това е имало и среща с новия здравен министър д-р Стойчо Кацарски.
„Нищо конкретно обещано няма да този момент, но ние няма са спрем до тук“ – категорична е Петя Алтимирска.
Тя коментира и резултатите от ново социологическо проучване на Агенция СОВА ХАРИС, поръчано от Сдружение КАЖИ, което показва нивото на информираност и нагласите на пълнолетните български граждани към фермите за животни, отглеждани единствено заради козината им. Според данните, 81% от пълнолетните български граждани не подкрепят убиването на животни единствено, заради козината им.
Подробностите можете да чуете в продължението на интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..