Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти създадоха компания за вендинг машини за санитарни принадлежности

4
Снимка: София Дренкова

Скоро след завършването на Американския университет в България Албина Томова, София Широканска, Димитрина Пашова, Кристина Узунова, Симона Гълъбова и Вероника Югова основават своя стартъп компания, като част от акселераторската програма “Elevate” към АУБ. Идеята е да осигурят достъп до санитарни материали, включително презервативи, дамски превръзки, тампони и др., посредством вендинг автомати.

В интервю за Радио Благоевград Албина сподели, че идеята им е вдъхновена от бизнес казус, който всяка от тях била срещала в една или друга от лекциите си в университета. В допълнение, някои от момичетата, вече били виждали подобен тип автомати в други държави и искали да въведат такива и в България.

“Идеята е хубава, защото разрешава най-различни казуси и проблеми. Например от факта, че някои хора наистина се срамуват да си купят тези продукти лично, до това, че много често ти трябва нещо такова спешно, а нямаш достъп до него,” каза Албина.

Наред с това да улеснят достъпа до санитарни материали, създателите на “Vendy+” се опитват да дадат гласност и на друг аспект – сексуалното образование в България.

“В хода на разговори с наши приятелки, колеги, колежки, всъщност се разкриват тайни около техния полов живот, които започват да придобиват съвсем друга светлина, когато заговорим за машината, за достъпа, за сексуалното образование”, сподели Албина.

Идеята се радва на силен интерес от младите хора, търсещи алтернативни начини за закупуването на санитарни продукти. Компанията има силно присъствие в социалните медии, където екипът споделя образователна информация, свързана със сексуалното здраве.

За бъдещото развитие на идеята Албина сподели, че компанията им възнамерява да закупи малки машини, които да бъдат поставени в заведения, барове и училища. Тя допълни, че се надява компанията да се разрастне и в други градове: “Имаме големи планове и големи мечти и се надяваме да получим и ресурсите, за да ги осъществим”.

Цялото интервю на стажант-репортера София Дренкова с Албина Томова чуйте в звуковия файл…

Ментор: Елеонора Тахова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00