„Заразяването става чрез инфектиран кърлеж, като причинителя на лаймската борелиоза е бактерията спирохета от комплекса Borrelia burgdorferi,като имаме разновидности във вида борелия за Европа и Северна Америка. Трябва да са налице т.нар. соресови кърлежи, които са инфектирани с този инфекциозен причинител спирохета борелия, след което се осъществява ухапване от кърлежа на човека. Самото предаване не може да се осъществи само с докосване до кожата и дрехите, патогена не може да се предаде по този начин на човек. В хода на храненето на кърлежа, напояването му с кръв - в този процес се осъществява заразяването на човека от инфектирания кърлеж. Попадайки в организма минава определен период от време, който може да бъде с различна модификация, и трябва да следим проявата на клинични симптоми“ – каза в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия - –София. Тя допълни, че към момента на ухапване от кърлежа няма видими признаци за заразяване с Лаймска болест, защото в повечето случаи ухапването е незабележимо, не предизвиква дискомфорт. Ако целенасочено не оглеждаме тялото си и не търсим кърлежи по дрехите си, не сме бдителни, можем да го пропуснем.
Фазите, през които преминава Лаймската болест:
„Болестта се разделя на 3 стадии: ранна локализирана, ранна десиминирана и късна фаза. Границата между отделните етапи са припокриващи се и много относителни – от момента на ухапване до първите симптоми, които са най-чести за локалните прояви на болестта – кожните прояви, за които ние алармираме пациентите да се наблюдават и да търсят медицинска помощ. Те са от дни до седмици. След което с разпространението на болестта се засяга нервна система, сърце и в късния етап на болестта за нашите географски ширини, са характерни кожните прояви, неврологичните и ставните. Когато говорим за минуси и трудности в диагностиката първо е трансмисията – ние нямаме спомен за това ухапване, второ – времето от ухапването до поява на симптомите е много голям и е трудно да се фиксира. Трето - грешката на пациентите, че ненавреме търсят помощ и понякога се самолекуват и самодиагностицират, което може да създаде голям проблем“.
Въз основа на какво се поставя диагнозата Лаймска болест, изследванията, които потвърждават или отхвърлят диагнозата?
„Трудна е диагностиката при това заболяване. Най-категорични сме, когато имаме ранните прояви на болестта – ранната кожна проява с характерен обрив. Наличието на еритема мигранс ни поставя диагнозата без да е необходимо да провеждаме допълнителни кръвни изследвания. Когато е налице този характерен кожен обрив, тогава кръвните тестове в повечето случаи ще бъдат отрицателни, тъй като е твърде рано да търсим имунния отговор в нашия организъм. Затова е необходимо през летния сезон и сега, когато е най-активно размножаването на нимфичките, които са основните преносители на борелията, при посещение на рискови места да търсим появата на обрив и червено петно, които не ни създават неприятности. Когато се развият прояви от страна на нервната система с парези на черепно-мозъчни нерви, с периферна симптоматика, с прояви на менингит – тогава се правят характерни кръвни тестове и евентуално изследване на ликвор и специалист трябва да интерпретира резултатите. Клиничните – в съчетание с анамнеза, данни от пациента за възможно ухапване от кърлеж и престой в рискова среда и кръвни тестове – когато имаме различни симпоми, различни тестове ще бъдат направени и трябва много внимателно да се интерпретират“.
Заразна ли е болестта и пренася ли се от човек на човек?
„Няма такива доказани случаи. Не може чрез нашите телесни течности да се пренася болестта. Нужен е посредник и този посредник посредник е кърлежа. Това малко незабележимо членестоного, което ни създава много неприятности, защото е възможно освен лаймската борелиоза, този кърлеж да бъде инфектиран с други инфекциозни патогени. Тогава клиничната картина става още по-трудна. Затова следим обриви, температура, неразположение, неврологични прояви, сърдечни, AV блок миокардит, ставни прояви, характерни кожни лезии. Това трябва да се съобщава на лекуващия лекар от пациента. Не е казано, че това ще бъде диагнозата, но понякога се пропуска
Профилактика и препоръки:
„Те винаги изхождат от това какъв е механизма на заразяване. Целта е превенцията и нашата защита от бъдещо ухапване от кърлеж. На първо място – да избягваме рискови райони, на второ – да носим необходимото предпазно облекло, трето – да използваме репеленти, от които има различни видове. Както на напръскаме дрехите си, така и тялото. Практичен съвет: всеки, който е посещавал гори, поляни, рискови места, тъй като по дрехите е възможно да имаме кърлежи и да избегнем вкарването им в нашия дом най-напред да ги изперем, след което да използваме сушилна машина с високи градуси“.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с гл. ас. д-р Магдалена Баймакова .
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..