В началото на седмицата за 15-та поредна година отбелязахме Световния ден за борба с артериалната хипертония. Инициативата е на Световната лига по хипертония, а целта е да се повиши информираността на хората за заболяването и за ролята на превенцията, своевременното откриване и лечение на високото кръвно налягане. Тази година акцентът се поставя върху предсърдното мъждене като най-често и най-рисково ритъмно нарушение в резултат на артериалната хипертония. В здравния час на БНР-Радио Благоевград темата коментира д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.
„През годините нещата се промениха в посока, че все повече пациенти и лекари се фокусират върху хипертонията, както и рисковете, които тя крие за пациентите. Хипертонията се адресира все по-широко за лечение. Промениха се и много възможности, с които лекуваме болните с хипертония, защото навлязоха много ефективни групи медикаменти, както и различни подгрупи от самите тях. В същото време се създадоха и множество комбинации, като фокуса е върху това пациентът да приема една таблетка, с която да покрие всички необходими нужди за лечението на артериалната хипертония. С нарастване възрастта на населението обаче се забелязва и увеличаване броя на хипертониците, както и очертаваща се тенденция за появата на хипертония в по-млада възраст. Вероятно и заради стреса, който е неминуем в съвременния начин на живот. Трябва да е ясно, че откриването на артериалната хипертония първата крачка е започването на лечение, като в лечението включваме освен медикаментозно, така и всички модификации на начина на живот и храненето. Те са първата фаза и трябва да съпътстват медикаментозното лечение. Много е важно постигането на оптимален контрол, което не само в България, а и в световен мащаб е по-трудната задача. Т.е. ние имаме хора, които знаят, че имат високо кръвно налягане, които го лекуват, но не при всички постигаме оптимални стойности. Което е свързано и се транслира в намален риск от бъдещи инциденти“ .
По думите на д-р Гелев почти всички пациенти разполагат с апарати за измерване на кръвното налягане. Въпросът е, че при измерване на налягането, независимо с какъв апарат – електронен или стандартен, трябва да се следват определени правила, а именно: пациентът да е седнал, измерването на налягането най-добре е да се прави сутрин след ставане от сън. Тогава е налице т.нар. базисно налягане, което ни ориентира както за стойностите на артериалното налягане, така и за ефекта от терапията.
Тази година акцентът е върху предсърдното мъждене, което е най-разпространената сърдечна аритмия, и може да доведе до тежки усложнения. Доколко пациентите познават тази опасност, знаят ли как да се предпазят?
„Не всички. Пресдърдното мъждене е фактор, който е свързан освен с хипертонията и други заболявания, то нараства включително и с нарастване възрастта на пациентите. То е сериозно заболяване в аспект, че е много важно навременното му диагностициране и започване на лечение, което е в две посоки. Първата посока, която според мен е по-важна, е че тези пациенти трябва да бъдат антикоагулирани, т.е. да получат медикаменти, които разреждат кръвта, които са с много лесен прием и без нужда от контрол. Защото, когато има мъждене, практически предсърдията престават да се съкращават ефективно. По тях пробягват малки вълни на възбуждение, които не могат да ги съкратят. Това създава условия за задържане на кръвта в тях, и съответно до образуване на малки тромбчета, които могат да емболизират и да отидат например в артериите на мозъка и да предизвикат исхемичен инсулт. Като тежест той е значително по-тежък от инсулта, който имаме при атеросклеротични промени. Затова диагностицирането на мъждене означава, че е необходим прием на антикоагулантна терапия. Най-често това се изчислява с риска, който имат различните пациенти. Втората посока е контрол на ритъма в аспект такъв, че да намалим тези пристъпи на аритмия и пристъпи на предсърдно мъждене, което може да стане медикаментозно. По-съвременният начин е и чрез аблация на предсърдното мъждене, която сама по себе си има множество варианти и разновидности. Тя е достъпна в България, включително и в нашата болница с всички възможности. Тя е много елегантен начин за намаляване на пристъпите и удобствата – т.е. дискомфорта, който предизвиква мъжденето. Искам да подчертая: това, че пациентът е в синусов ритъм и дълго време не е имал пристъпи, не означава, че антикоагулантната терапия е излишна. Тя трябва да остане до живот при липса на противопоказания.“
По думите на д-р Гелев артериалната хипертония не трябва да бъде подценявана и неглижирана, въпреки че много често тя не е свързана с конкретни оплаквания. Съществуват достатъчно медикаменти, с които много ефективно и елегантно да бъде лекувана. Тя е от заболяванията, които е нужно да бъдат контролирани ежедневно от пациентите, които сами да адаптират терапията си, която предварително е уговорена с лекуващия лекар.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Валери Гелев.
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..