Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валери Гелев:

Най-важното при артериалната хипертония е постигането на оптимален контрол

Д-р Валери Гелев


В началото на седмицата за 15-та поредна година отбелязахме Световния ден за борба с артериалната хипертония. Инициативата е на Световната лига по хипертония, а целта е да се повиши информираността на хората за заболяването и за ролята на превенцията, своевременното откриване и лечение на високото кръвно налягане. Тази година акцентът се поставя върху предсърдното мъждене като най-често и най-рисково ритъмно  нарушение в резултат на артериалната хипертония. В здравния час на БНР-Радио Благоевград темата коментира д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.

„През годините нещата се промениха в посока, че все повече пациенти и лекари се фокусират върху хипертонията, както и рисковете, които тя крие за пациентите. Хипертонията се адресира все по-широко за лечение. Промениха се и много възможности, с които лекуваме болните с хипертония, защото навлязоха много ефективни групи медикаменти, както и различни подгрупи от самите тях. В същото време се създадоха и множество комбинации, като фокуса е върху това пациентът да приема една таблетка, с която да покрие всички необходими нужди за лечението на артериалната хипертония. С нарастване възрастта  на населението обаче се забелязва и увеличаване броя на хипертониците, както и очертаваща се тенденция за появата на хипертония в по-млада възраст. Вероятно и заради стреса, който е неминуем в съвременния начин на живот. Трябва да е ясно, че откриването на артериалната хипертония първата крачка е започването на лечение, като  в лечението включваме освен медикаментозно, така и всички модификации на начина на живот и храненето. Те са първата фаза и трябва да съпътстват медикаментозното лечение. Много е важно постигането на оптимален контрол, което не само в България, а и в световен мащаб е по-трудната задача.  Т.е. ние имаме хора, които знаят, че имат високо кръвно налягане, които го лекуват, но не при всички постигаме оптимални стойности. Което е свързано и се транслира в намален риск от бъдещи инциденти“ .

По думите на д-р Гелев почти всички пациенти разполагат с апарати за измерване на кръвното налягане. Въпросът е, че при измерване на налягането, независимо с какъв апарат – електронен или стандартен, трябва да се следват определени правила, а именно: пациентът да е седнал, измерването на налягането най-добре е да се прави сутрин след ставане от сън. Тогава е налице т.нар. базисно налягане, което ни ориентира както за стойностите на артериалното налягане, така и за ефекта от терапията.

Тази година акцентът е върху предсърдното мъждене, което е най-разпространената сърдечна аритмия, и може да доведе до тежки усложнения. Доколко пациентите познават тази опасност, знаят ли как да се предпазят?


„Не всички. Пресдърдното мъждене е фактор, който е свързан освен с хипертонията и други заболявания, то нараства включително и с нарастване възрастта на пациентите. То  е сериозно заболяване в аспект, че е много важно навременното му диагностициране и започване на лечение, което е в две посоки. Първата посока, която според мен е по-важна, е че тези пациенти трябва да бъдат антикоагулирани, т.е. да получат медикаменти, които разреждат кръвта, които  са с много лесен прием и без нужда от контрол. Защото, когато има мъждене, практически предсърдията престават да се съкращават ефективно. По тях пробягват малки вълни на възбуждение, които не могат да ги съкратят. Това създава условия за задържане на кръвта в тях, и съответно до образуване на малки тромбчета, които могат да емболизират и да отидат  например в артериите на мозъка и да предизвикат исхемичен инсулт. Като тежест той е значително по-тежък от инсулта, който имаме при атеросклеротични промени. Затова диагностицирането на мъждене означава, че е необходим прием на антикоагулантна терапия.  Най-често това се изчислява с риска, който имат различните пациенти. Втората посока е контрол на ритъма в аспект такъв, че да намалим тези пристъпи на аритмия и пристъпи на предсърдно мъждене, което може да стане медикаментозно. По-съвременният начин е и чрез аблация на предсърдното  мъждене, която сама по себе си има множество варианти и разновидности. Тя е достъпна в България, включително и в нашата болница с всички възможности. Тя е много елегантен начин за намаляване на пристъпите и удобствата – т.е. дискомфорта, който предизвиква мъжденето. Искам да подчертая: това, че пациентът е в синусов ритъм и дълго време не е имал пристъпи, не означава, че антикоагулантната терапия е излишна. Тя трябва да остане до живот при липса на противопоказания.“

По думите на д-р Гелев артериалната хипертония не трябва да бъде подценявана и неглижирана, въпреки че много често тя не е свързана с конкретни оплаквания. Съществуват достатъчно медикаменти, с които много ефективно и елегантно да бъде лекувана. Тя е от заболяванията, които е нужно да бъдат контролирани ежедневно от пациентите, които  сами да адаптират терапията си, която предварително е уговорена с лекуващия лекар.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Валери Гелев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Благоевград: Отворете сърцата си!

В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Столични лекари преглеждат безплатно деца в Петрич

Детски лекари  от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..

публикувано на 25.02.25 в 14:50

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25