Липсата на опрашители поставя под заплаха много растителни видове, а също и организмите, които са свързани пряко или непряко с тези растения. Много селскостопански култури също са подложени на риск. На това мнение и потомственият пчелар от Благоевград Стойко Мудев.
Европа цели да подобри информираността за намаляването на популациите и да подпомогне борбата с причините за проблема.
Евродепутатите призовават ЕС и държавите членки да инвестират повече в защита на здравето на пчелите, борба с подправянето на меда и подкрепа за пчеларите.
За периода 2020-2022 г. ще бъдат изразходвани 240 милиона евро за национални програми в областта на пчеларството в ЕС - увеличение с 11 % в сравнение с отпуснатото финансиране за 2017-2019 г. Половината от тези средства ще бъдат предоставени от бюджета на ЕС, а другата половина - от страните от ЕС. Финансирането от ЕС за тези програми се основава на броя на пчелните кошери във всяка държава от ЕС, за които Европейската комисия е уведомена.
Около 78% от видовете диви цветя и 84% от селскостопанските култури зависят изцяло или частично от насекомите за производството на семена. Опрашването от насекоми и други животни разширява разнообразието и качеството на плодовете, зеленчуците и други култури.
Ралица Петкова заедно със семейството си се грижи за над 100 пчелни семейства, разположени в поречието на река Струма, в подножието на Пирин, Рила, Беласица, Огражден и Малешевската планина. Ралица е убедена, че пчелните семейства променят флората и фауната, обогатяват и увеличават продукцията на плодове и зеленчуци, които са жизненоважни за нашата трапеза.
Събирайки нектар, пчелите разпространяват прашец, като по този начин участват в процеса на формиране на плодове и влияят на производителността. Без опрашване добивът би бил изключително нисък - от 5 до 20% от това, което обикновено се добива.
Пчелите са сред най-известните опрашители и варират над 2000 вида, съществуват 900 вида сирфидни мухи, над 500 вида пеперуди, 8 000 вида молци и много други насекоми. 4 от 5 вида култури - важни източници на хранителни вещества за човека, са изцяло зависими от опрашването – тази безценна услуга, която природата ни предоставя безплатно.
По оценки между 5% и 8% от световното производство на култури е пряко свързано с опрашването от животни. В ЕС селскостопанската продукция, свързана с опрашването от насекоми, се оценява на 15 млрд. евро годишно.
Опрашителите също така допринасят за създаването на лекарства, биогорива, платове и строителни материали.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..