Малкото мече, което миналия петък беше спасено от екип на Регионалната инспекция по околна среда и води /РИОСВ/ в Смолян и експерти от Фондация „Четири лапи“, вече се намира в Парка за танцуващи мечки край Белица.
Припомняме, че след получен сигнална телефон 112, животното е било забелязано само, качено на дърво, без следи от майка в района. След акция по неговото залавяне, мечето вече се намира в Парка за танцуващи мечки край Белица, където за него се полагат необходимите специализирани грижи. Този следобед му беше направен медицински преглед от лекар.
„Мечето е във видимо здраво състояние, малко по-слабо като килограми, отколкото би трябвало да бъде, като в момента е 6 килограма и 600 грама. Предполагаме, че е на възраст около 3-4 месеца. Имаме си момиченце“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Той съобщи, че след около седмица възстановителен период, мечето най-вероятно ще замине за най-близкия Рехабилитационен център „Артурос“ в Гърция, където преди време бяха отгледани до пускането им на свобода в природата, трите малки мечета, имащи сходна съдба. Две от тях са се адаптирали напълно и вече са в дивата природа, най-малкото е било простреляно и все още се намира в Центъра.
„След около 10 месеца, ако рехабилитационният процес протече нормално, мечето също ще бъде пуснато в дивата природа. Трябва да му се даде шанс да живее като дива мечка“ – уточни още Димитър Иванов.
Според него, вероятните причини за случилото се с мечето са няколко, но нито една не е потвърдена и засега, има само предположения. Почти невъзможно е майката да го е изоставила. По-вероятно е тя да е претърпяла инцидент, в който е имало пряка човешка намеса или мъжки мечок, който е наранил майката. Но това са само спекулации.
Мечето все още си няма име, но в скоро време може би ще му бъде дадено такова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов.
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..