Смело вървим към лятото, съпътствани от все по-топли и слънчеви дни. Освен, че смeнихме гардероба с по-леки дрехи, извадихме и слънчевите очила. Всички сме чували предупрежденията на офталмолозите да внимаваме при избора на слънчеви очила. Защото, ако са "менте", могат фатално да увредят очите ни. Наистина слънцето означава за всички нас живот и светлина, но то може да бъде заплаха за нашето здраве. Причина за това са именно ултравиолетовите лъчи, които все по-безпрепятствено достигат земната повърхност, тъй като естественият защитен озонов екран с всеки изминал ден все повече изтънява.
"Много хора избират своите слънчеви очила само по вида на тяхната рамка – големина, форма и цвят. Това съвсем не е достатъчно. Изборът на слънчеви очила трябва да бъде свързан с полезността на стъклата, тъй като функцията на слънчевите очила не е декоративна, а е свързана със здравето на очите. Формата и цветът на рамката, големината на стъклата е важно да отговарят на формата на лицето", каза в интервю за Радио Благоевград офталмологът доц. д-р Иван Танев.
Правилната UV защита, освен че ще предпази очите ни, ще отразява яркостта и отблясъците на слънцето и ще ни помогне да не присвиваме очи.
Цялото интервю на Елеонора Тахова с офталмолога доц. д-р Иван Танев чуйте в звуковия файл...
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..