Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Панайотова от ЮЗУ в „Окото на Изтока“

Деканът на Филологическия факултет на ЮЗУ проф.дфн Магдалена Панайотова представя сборника „Окото на Изтока. България – Китай: взаимни отражения“


Сборникът „Окото на Изтока. България – Китай: взаимни отражения“ е продължение на една плодотворна и предизвикала голям отзвук международна конференция под надслов „Изтокът – далечен и близък“ (2019 г.), състояла се в Югозападен университет „Неофит Рилски“ по инициатива на Филологическия факултет.  

"Опознаването на една страна става най-ясно чрез културата й и съответно отстояването на езика предполага срещи с такива послания, които са значими за един народ, а разбирателството между различните култури е истинският лакмус за успех в съвременния разпокъсан и динамичен свят." – каза в предаването "Днес" проф.дфн Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет на ЮЗУ. Участвалите в конференцията над 100 учени от десет държави се обединили зад идеята, че темата е ключова и особено актуална днес за редица български и чуждестранни учени, работещи в сферата на езикознанието, литературознанието, културологията, философията, киното, дипломацията и др.

В навечерието на петата година от създаване на класна стая „Конфуций“ към Югозападния университет сборникът „Окото на Изтока. България – Китай: взаимни отражения“ събира в първата си част научни статии и изследвания, посветени на взаимните отражения на българското и китайското. Статиите и изследванията са на учени от СУ „Кл. Охридски“, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Югозападния университет „Неофит Рилски“, БАН, Университета в Бирмингам, Пекинския университет за чужди езици и втория Пекински университет за чужди езици.

Проф. дфн Магдалена Панайотова"Във втората част „МОЯТ КИТАЙ, МОЯТА БЪЛГАРИЯ – ВЗАИМНИ ОТРАЖЕНИЯ“ са включени калейдоскопно спомени и пътеписи на колеги, есета и рисунки на студенти и ученици от България и Китай, които отразяват образа на онези срещи, които са останали у тях като зрънца съкровеност. Всички материали в сборника са водени от споделеното докосване между България и Китай. Залагаме на този модел, в който преподаватели, студенти и ученици пишат заедно, защото за нас е важна връзката между поколенията: всяко отражение е трайно, ако намери своето продължение. Както всяко преподаване остава тогава, когато расте заедно с човека. Затова се надяваме тези срещи с Другия да продължат и да бъдат повод за нови научни и творчески пътеки." – пише в предговора "Огледалото на другия" проф.Панайотова. 

В предаването "Днес" проф. Магдалена Панайотова анонсира предстоящите събития в ЮЗУ, посветени на китайската култура: Виртуална презентация на тема "Облекло и грим на китайските дами през епоха Тан (7-10 в.)" и Дните на китайското кино.

Лектор на виртуалната презентация ще бъде доц. д-р Искра Мандова (ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий"), а всеки, който иска да проследи представената тема презентация на тема "Облекло и грим на китайските дами през епоха Тан (7-10 в.)" може да го направи чрез линка, посочен в сайта на Югозападния университет – > Виртуална презентация на тема "Облекло и грим на китайските дами през епоха Тан (7-10 в.)"

Проф. дфн Магдалена Панайотова можете да чуете в звуковия файл






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..

публикувано на 20.02.25 в 14:16
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Цената на кг овче сирене поскъпва двойно от фермата до магазина

Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55