Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Панайотова от ЮЗУ в „Окото на Изтока“

Деканът на Филологическия факултет на ЮЗУ проф.дфн Магдалена Панайотова представя сборника „Окото на Изтока. България – Китай: взаимни отражения“


Сборникът „Окото на Изтока. България – Китай: взаимни отражения“ е продължение на една плодотворна и предизвикала голям отзвук международна конференция под надслов „Изтокът – далечен и близък“ (2019 г.), състояла се в Югозападен университет „Неофит Рилски“ по инициатива на Филологическия факултет.  

"Опознаването на една страна става най-ясно чрез културата й и съответно отстояването на езика предполага срещи с такива послания, които са значими за един народ, а разбирателството между различните култури е истинският лакмус за успех в съвременния разпокъсан и динамичен свят." – каза в предаването "Днес" проф.дфн Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет на ЮЗУ. Участвалите в конференцията над 100 учени от десет държави се обединили зад идеята, че темата е ключова и особено актуална днес за редица български и чуждестранни учени, работещи в сферата на езикознанието, литературознанието, културологията, философията, киното, дипломацията и др.

В навечерието на петата година от създаване на класна стая „Конфуций“ към Югозападния университет сборникът „Окото на Изтока. България – Китай: взаимни отражения“ събира в първата си част научни статии и изследвания, посветени на взаимните отражения на българското и китайското. Статиите и изследванията са на учени от СУ „Кл. Охридски“, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Югозападния университет „Неофит Рилски“, БАН, Университета в Бирмингам, Пекинския университет за чужди езици и втория Пекински университет за чужди езици.

Проф. дфн Магдалена Панайотова"Във втората част „МОЯТ КИТАЙ, МОЯТА БЪЛГАРИЯ – ВЗАИМНИ ОТРАЖЕНИЯ“ са включени калейдоскопно спомени и пътеписи на колеги, есета и рисунки на студенти и ученици от България и Китай, които отразяват образа на онези срещи, които са останали у тях като зрънца съкровеност. Всички материали в сборника са водени от споделеното докосване между България и Китай. Залагаме на този модел, в който преподаватели, студенти и ученици пишат заедно, защото за нас е важна връзката между поколенията: всяко отражение е трайно, ако намери своето продължение. Както всяко преподаване остава тогава, когато расте заедно с човека. Затова се надяваме тези срещи с Другия да продължат и да бъдат повод за нови научни и творчески пътеки." – пише в предговора "Огледалото на другия" проф.Панайотова. 

В предаването "Днес" проф. Магдалена Панайотова анонсира предстоящите събития в ЮЗУ, посветени на китайската култура: Виртуална презентация на тема "Облекло и грим на китайските дами през епоха Тан (7-10 в.)" и Дните на китайското кино.

Лектор на виртуалната презентация ще бъде доц. д-р Искра Мандова (ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий"), а всеки, който иска да проследи представената тема презентация на тема "Облекло и грим на китайските дами през епоха Тан (7-10 в.)" може да го направи чрез линка, посочен в сайта на Югозападния университет – > Виртуална презентация на тема "Облекло и грим на китайските дами през епоха Тан (7-10 в.)"

Проф. дфн Магдалена Панайотова можете да чуете в звуковия файл






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00