Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Панайотова от ЮЗУ в „Окото на Изтока“

Деканът на Филологическия факултет на ЮЗУ проф.дфн Магдалена Панайотова представя сборника „Окото на Изтока. България – Китай: взаимни отражения“


Сборникът „Окото на Изтока. България – Китай: взаимни отражения“ е продължение на една плодотворна и предизвикала голям отзвук международна конференция под надслов „Изтокът – далечен и близък“ (2019 г.), състояла се в Югозападен университет „Неофит Рилски“ по инициатива на Филологическия факултет.  

"Опознаването на една страна става най-ясно чрез културата й и съответно отстояването на езика предполага срещи с такива послания, които са значими за един народ, а разбирателството между различните култури е истинският лакмус за успех в съвременния разпокъсан и динамичен свят." – каза в предаването "Днес" проф.дфн Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет на ЮЗУ. Участвалите в конференцията над 100 учени от десет държави се обединили зад идеята, че темата е ключова и особено актуална днес за редица български и чуждестранни учени, работещи в сферата на езикознанието, литературознанието, културологията, философията, киното, дипломацията и др.

В навечерието на петата година от създаване на класна стая „Конфуций“ към Югозападния университет сборникът „Окото на Изтока. България – Китай: взаимни отражения“ събира в първата си част научни статии и изследвания, посветени на взаимните отражения на българското и китайското. Статиите и изследванията са на учени от СУ „Кл. Охридски“, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Югозападния университет „Неофит Рилски“, БАН, Университета в Бирмингам, Пекинския университет за чужди езици и втория Пекински университет за чужди езици.

Проф. дфн Магдалена Панайотова"Във втората част „МОЯТ КИТАЙ, МОЯТА БЪЛГАРИЯ – ВЗАИМНИ ОТРАЖЕНИЯ“ са включени калейдоскопно спомени и пътеписи на колеги, есета и рисунки на студенти и ученици от България и Китай, които отразяват образа на онези срещи, които са останали у тях като зрънца съкровеност. Всички материали в сборника са водени от споделеното докосване между България и Китай. Залагаме на този модел, в който преподаватели, студенти и ученици пишат заедно, защото за нас е важна връзката между поколенията: всяко отражение е трайно, ако намери своето продължение. Както всяко преподаване остава тогава, когато расте заедно с човека. Затова се надяваме тези срещи с Другия да продължат и да бъдат повод за нови научни и творчески пътеки." – пише в предговора "Огледалото на другия" проф.Панайотова. 

В предаването "Днес" проф. Магдалена Панайотова анонсира предстоящите събития в ЮЗУ, посветени на китайската култура: Виртуална презентация на тема "Облекло и грим на китайските дами през епоха Тан (7-10 в.)" и Дните на китайското кино.

Лектор на виртуалната презентация ще бъде доц. д-р Искра Мандова (ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий"), а всеки, който иска да проследи представената тема презентация на тема "Облекло и грим на китайските дами през епоха Тан (7-10 в.)" може да го направи чрез линка, посочен в сайта на Югозападния университет – > Виртуална презентация на тема "Облекло и грим на китайските дами през епоха Тан (7-10 в.)"

Проф. дфн Магдалена Панайотова можете да чуете в звуковия файл






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Българско участие на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки

Проф. д-р Валентин Василев ще представи Благоевград и страната ни по време на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки, който ще се проведе в Подгорица, Черна гора, в средата на май. Той ще бъде лектор по време на форума, на който ще участват и представители на САЩ, Полша, Малта и Индия. Сред тематичните области, които ще бъдат..

публикувано на 30.04.25 в 09:42

Зелено бъдеще за Падеш

На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...

публикувано на 29.04.25 в 11:07

Защо хората не застраховат имуществото си?

30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е  нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..

публикувано на 29.04.25 в 10:54

Снимат биографичен игрален филм за Лили Иванова

Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...

публикувано на 29.04.25 в 10:49

10 дни Банско джаз фестивал 2025

Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..

публикувано на 28.04.25 в 14:48

Изложба в Кюстендил разкрива малки късчета българска памет

Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..

публикувано на 28.04.25 в 10:43

Какво трябва да знаем за астрологията?

Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...

публикувано на 28.04.25 в 09:44