Възможностите за осигуряване на дългосрочни и гарантирани пазари за тютюна от Европейския съюз, бе основна тема на проведените видеоконферентни срещи на ръководството на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн /ELTI/, чийто президент е българинът Цветан Филев, с трите най-големи мултинационални цигарени компании.
„Целта на ELTI e да защитава интересите на тютюнопроизводителите на Европейско ниво. Да иска, да настоява и да ги представлява, било пред европейски институции и в случая пред индустрията, за която ние произвеждаме тютюневата суровина. Така че, ползата от тези видеоконферентни срещи, тепърва трябва да се проявява в бъдеще, в един период от 3 до 5 години“ – коментира Цветан Филев, според когото, моментът за провеждането на тези срещи е точният.
133 хиляди тона е тютюневото производство за 2020 година в рамките на Европейския съюз, това са около 3% от световното тютюнопроизводство.
„Смятам, че някакви около 20 хиляди тона, които остават неизкупени към настоящия момент и са ни проблем – не в България, а в други страни -членки на Европейския съюз, надявам се, че мултинационалните компании проявиха разбиране, че това трябва да бъде компенсирано и че тютюнът, който смятам, че е много качествен, трябва да бъде изкупен. Става въпрос не само за българския тютюн, а за целия европейски тютюн. В 11-те държави на UNITAB влиза и България, като много активен и сериозен член, от 10 години вече“ – допълни Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България /НАТ-2010/ и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн /ELTI/.
„За съжаление, Европа все още не е дошла в България и в българското село“ – категоричен е Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово. Според него, европейските субсидии стигат само до определени хора, но не и до обикновените земеделски производители. Той е първият тютюнопроизводител, който вкара сорта „гръцка Басма“ за производство в гоцеделчевския край, но сега не е оптимист по отношение бъдещето на българския тютюн на европейския пазар.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..