Вторият и последен ден на ХХII Национален ученически празник „За хляба наш…“в Благоевград се запомни с неподправена празнична атмосфера, емоции и аплодисменти на площад „Народни будители“. Препълнените зрителски трибуни спонтанно реагираха на детските трупи, участващи в конкурса „Обреди и драматизации“. Жури, зрители и изпълнители бяха обединени от любовта си към силата на автентичния български дух , на обичта и преклонението към хляба-като символ и като надежда.
Полина Сатиева, хореограф в ансамбъл „Пиринче“ към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград и организатор на този конкурс, развълнувана сподели: „Имаме 16 участващи състави. Радваме се, че въпреки ограниченията за пътуване заради пандемията от коронавирус, имаме групи от софийското село Алдомировци,градовете Гоце Делчев, Своге, Луковит и Бобов дол. Щеше да бъде интересно, ако имаше, освен Луковит ,още групи от северна Българи,защото там почитта към хляба има много красиви обичаи. В нашия конкурс позволяваме на децата да нарисуват собствената си представа за хляба и мястото му в живота и битието им.В рисунките забелязах, че майките, които месят хляба са с лакирани нокти,представени са доста по-съвременни.Не може да бъде иначе, 21 век сме! Децата ни виждат в такава светлина.Но ние сме длъжни да съхраним фолклора.И затова като хореограф гледам да представим малко по-автентично обичая, традицията, танците.Независимо, че са сценично разработени.да запазим истинското,автентичното в нашите състави. Децата вече свикнаха с мултимедиите,с визуализацията.Не знам мегданското хоро дали им е вече толкова интересно.“
Царимира Георгиева, ръководител на школа „Артпалитра“ към ЦЛТРД-Благоевград, добави още емоция в репортажа: „Много щастливи са-и деца, и родители, и гости.Чувате в момента аплодисментите на публиката , радостта на изпълнителите.Фактът,че имаме около 800 участници в този национален ученически празник, говори за голям интерес и на децата, които искат да изявят творческите си способности,и на техните преподаватели. Това е дългогодишен празник, за сегашното му 22-ро издание направихме всичко, каквото бяхме замислили и планували. Благодарим специално на община Благоевград за финансовата подкрепа, на Министерството на образованието, на Националния дворец на децата, на Регионалния инспекторат по образованието.Благодарение на тях всичко това стана реалност.“
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..