Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Микова:

На България е нужен добре планиран преход отвъд въглищата

Слънчеви панели върху църквата в Лос ан Гоел


Енергийната ни система разчита много на въглищата. Те обаче имат основен принос за увеличаване на въглеродните емисии и за ускоряването на климатичната криза. За това ние от години говорим за необходимостта от преход отвъд въглищата. Настояваме той да бъде добре планиран, за да могат едновременно да се заместят мощностите, но и да се вземат предвид социално-икономическите измерения на този преход“, коментира за Радио Благоевград Десислава Микова от „Грийнпийс“ България. 

Екологичната организация, съвместно с Посолството на Република Франция в нашата страна и Националното сдружение на общините в България, бе сред организаторите на онлайн форума „Преходът от въглищна индустрия към зелена енергия – бъдещето на въгледобивните региони в България“.

Участваха кметове на общини и експерти от регионите на Перник, Кюстендил и Стара Загора, като  своя опит с тях сподели Жан-Франсоа Карон, кмет на френската община Лос ан Гоел, дълбоко свързана с въглищната индустрия и с наследените от нея тежки екологични и социални щети. Сред важните уроци от 30-годишна му работа да преведе съгражданите си отвъд въглищата, заедно да преодоляват безработица, обезлюдяване, липса на перспектива е избраният път на зелената енергия, устойчивото земеделие, богатия културен живот и активното включване на хората в извършване на промените. Така днес те плащат много по-малки сметки за електричество, отопление и вода, развиват органично земеделие, екостроителство на жилищни сгради. 

Организират състезания по бягане по хълмовете от шлака, запазени и след закриване на рудниците,  които вече  са под закрилата на ЮНЕСКО  и в тях се помещават няколко културни институции, центрове за устойчиво развитие, за екологично предприемачество и преквалификация. Дори на покрива на местната църква са монтирани соларни панели. От продажбата на произведената от тях енергия всяка година в общинския бюджет влизат средно по 5000 евро. „В момента България се намира в позиция в която е на прага да планира подобни процеси и примери като този на Лос ан Гоел могат да бъдат вдъхновение както за гражданите, така и за местните власти“, подчерта Десислава Микова.

Цялото интервю на Росинка Проданова с Десислава Микова можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21