„Енергийната ни система разчита много на въглищата. Те обаче имат основен принос за увеличаване на въглеродните емисии и за ускоряването на климатичната криза. За това ние от години говорим за необходимостта от преход отвъд въглищата. Настояваме той да бъде добре планиран, за да могат едновременно да се заместят мощностите, но и да се вземат предвид социално-икономическите измерения на този преход“, коментира за Радио Благоевград Десислава Микова от „Грийнпийс“ България.
Екологичната организация, съвместно с Посолството на Република Франция в нашата страна и Националното сдружение на общините в България, бе сред организаторите на онлайн форума „Преходът от въглищна индустрия към зелена енергия – бъдещето на въгледобивните региони в България“.
Участваха кметове на общини и експерти от регионите на Перник, Кюстендил и Стара Загора, като своя опит с тях сподели Жан-Франсоа Карон, кмет на френската община Лос ан Гоел, дълбоко свързана с въглищната индустрия и с наследените от нея тежки екологични и социални щети. Сред важните уроци от 30-годишна му работа да преведе съгражданите си отвъд въглищата, заедно да преодоляват безработица, обезлюдяване, липса на перспектива е избраният път на зелената енергия, устойчивото земеделие, богатия културен живот и активното включване на хората в извършване на промените. Така днес те плащат много по-малки сметки за електричество, отопление и вода, развиват органично земеделие, екостроителство на жилищни сгради.
Организират състезания по бягане по хълмовете от шлака, запазени и след закриване на рудниците, които вече са под закрилата на ЮНЕСКО и в тях се помещават няколко културни институции, центрове за устойчиво развитие, за екологично предприемачество и преквалификация. Дори на покрива на местната църква са монтирани соларни панели. От продажбата на произведената от тях енергия всяка година в общинския бюджет влизат средно по 5000 евро. „В момента България се намира в позиция в която е на прага да планира подобни процеси и примери като този на Лос ан Гоел могат да бъдат вдъхновение както за гражданите, така и за местните власти“, подчерта Десислава Микова.
Цялото интервю на Росинка Проданова с Десислава Микова можете да чуете от звуковия файл.
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..