Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Микова:

На България е нужен добре планиран преход отвъд въглищата

Слънчеви панели върху църквата в Лос ан Гоел


Енергийната ни система разчита много на въглищата. Те обаче имат основен принос за увеличаване на въглеродните емисии и за ускоряването на климатичната криза. За това ние от години говорим за необходимостта от преход отвъд въглищата. Настояваме той да бъде добре планиран, за да могат едновременно да се заместят мощностите, но и да се вземат предвид социално-икономическите измерения на този преход“, коментира за Радио Благоевград Десислава Микова от „Грийнпийс“ България. 

Екологичната организация, съвместно с Посолството на Република Франция в нашата страна и Националното сдружение на общините в България, бе сред организаторите на онлайн форума „Преходът от въглищна индустрия към зелена енергия – бъдещето на въгледобивните региони в България“.

Участваха кметове на общини и експерти от регионите на Перник, Кюстендил и Стара Загора, като  своя опит с тях сподели Жан-Франсоа Карон, кмет на френската община Лос ан Гоел, дълбоко свързана с въглищната индустрия и с наследените от нея тежки екологични и социални щети. Сред важните уроци от 30-годишна му работа да преведе съгражданите си отвъд въглищата, заедно да преодоляват безработица, обезлюдяване, липса на перспектива е избраният път на зелената енергия, устойчивото земеделие, богатия културен живот и активното включване на хората в извършване на промените. Така днес те плащат много по-малки сметки за електричество, отопление и вода, развиват органично земеделие, екостроителство на жилищни сгради. 

Организират състезания по бягане по хълмовете от шлака, запазени и след закриване на рудниците,  които вече  са под закрилата на ЮНЕСКО  и в тях се помещават няколко културни институции, центрове за устойчиво развитие, за екологично предприемачество и преквалификация. Дори на покрива на местната църква са монтирани соларни панели. От продажбата на произведената от тях енергия всяка година в общинския бюджет влизат средно по 5000 евро. „В момента България се намира в позиция в която е на прага да планира подобни процеси и примери като този на Лос ан Гоел могат да бъдат вдъхновение както за гражданите, така и за местните власти“, подчерта Десислава Микова.

Цялото интервю на Росинка Проданова с Десислава Микова можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20