Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Харта обединява лекарската общност за по-добър контрол на артериалната хипертония


Харта за контрол на артериалното налягане ще обедини лекарската общност в България. Здравната кауза цели да мотивира лекари, медицински специалисти, пациенти и професионални организации да извършват целенасочени действия за контрол на високото кръвно налягане на българите. Инициативата се организира от експертен съвет от доказани лекари в областта на хипертонията, членове на Българската лига по хипертония. Председател на експертния съвет и на професионалната организация е проф. д-р Арман Постаджиян.

За да се постигне целта за контрол на артериалното налягане на българите, Българската лига по хипертония разработи документа – Харта. Тя е официално споразумение, което освен да обединява, предлага разумни предписания за навременна и по-ранна диагностика и лечение. От друга страна създава професионална и лична ангажираност за промяна на лошата статистика за смъртност сред диагностицираните пациенти, апелира за отговорност чрез разпространяване на информация и припомняне на основните принципи на здравословния начин на живот от лекарите по време на визита.

Проф. д-р Арман Постаджиян

„Основната мисия на лигата по хипертония е поставяне на по-ясен и силен фокус върху заболяването артериална хипертония, за което сме убедени, че се неглижира в болшинството от случаите. А реално погледнато е обичайно старт на множество проблеми, които засягат нашето здраве“ – каза в здравния час на Радио Благоевград-БНР проф. Постаджиян. По думите му разпространението на заболяването в България е много високо – около 40% при населението над 18-годишна възраст. С покачването на възрастта този процент расте, от друга страна независимо от съществения напредък -  не повече от 50% от хипертониците в България са контролирани. Това се вижда в скрининговите програми, които се организират през последните години. „Това, което буди желание за действие е, че сме стационирани по този показател – приблизително 50% в рамките на последните 4-5 години. Смятаме, че трябва да вървим с доста по-усилени крачки, за да намалим това, което виждаме в статистиките, че сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смъртността в нашата страна“.

Доколко пандемията наруши връзката лекар-пациент и какви целенасочени действия ще се предприемат за контрол на високото кръвно налягане сред българите?

„Независимо, че по някакъв начин останахме малко встрани от обичайните световни тенденции, интересен е начина по който се отразява стреса и обстановката с covid-19 върху артериалното налягане – много индивидуално е. Глобално погледнато се отчита сравнително малко отстъпление -  не е толкова, колкото се очакваше. Факт е обаче, че комуникацията лекар-пациент в болшинството от случаите се наруши и усилията трябва да бъдат насочени в това направление. Това е и логиката на тази харта, която идва именно сега, защото смятаме, че ще бъде една добра стъпка за възстановяване на нещо, в което сме имали традиции. Установихме и в контактите с нашите колеги, че те имат нужда от подкрепа. От друга страна пациентите също имат необходимост от подкрепа от гледна точка на качествена информация, данни, които да бъдат адаптирани разбираемо за тях и контролът да бъде подобрен. Ще се стремим в тази глобална инициатива, която нарекохме харта за подобрен контрол на артериалното налягане да се насочи както към нашите колеги, така и към пациентите с  различни инициативи, чиято цел ще бъде възстановяване и подобряване на този контрол на повишеното артериално налягане в страната ни.

Според проф. Постаджиян най-ефективната терапия е тази, която се приема,  но за да бъде приемана – хората трябва да бъдат убеждавани. Втората ефективна посока е, когато се прави скрининг и се обръща внимание на всички съпътстващи рискови фактори, които са налице. Това е от изключително важно значение за да бъде намален глобалния риск.

Хартата ще бъде подкрепена от поредица инициативи, информационни и обучителни кампании за придържане към добрите и доказани терапии за лечение на хипертония – както при лекуваните пациенти, така и при пациенти с недоказана хипертония.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55