Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как и защо Кристиян от Перник отделя от личното си време за подобряване на околната среда

| обновено на 28.06.21 в 11:53
5
Кристиян Димитров
Снимка: Елеонора Тахова

Природата е най-добрата муза и нищо не може да се сравни със спокойствието, което тя ни носи. Чували сме, че дори и сме усещали как природата намалява стреса и подобрява физическото и психическото ни здраве. Доколко обаче знаем как да се грижим за нея и да я опазваме? 

35-годишният Кристиян Димитров от Перник, по професия ветеринарен лекар, години наред посвещава от личното си време за опазване на околната среда. Той, заедно с негови съмишленици, редовно почистват зелени и водни площи, както и облагородяват средата около нас, изграждат и екопътеки. 

"Истинската проява на тази моя любов към природата започна в първите ми години в университета, където срещнах съмишленици. Започнахме да организираме различни кампании, изцяло доброволно. Наскоро почистихме язовир "Горна Диканя". Резултатът от събрания отпадък показва, че живеем в едно консуматорско общество. Постройките за отдих бяха изпочупени. Имаше струпване на боклуци - опитахме да ги почистим, а отдолу излизаха и още, и още... Беше се превърнало в сметище, трупано с години. Отпадъците бяха от стъклени бутилки, до обувки, части от душове, автомобилни гуми, балатуми, строителни отпадъци, закачалки за дрехи, части от телевизори... Не разбирам каква е логиката аз да правя ремонт вкъщи и да отида до места, където път е сложно да кажа, че има, и точно там да изхвърля боклука?! За да се разградят тези отпадъци в природата, знаем колко много години трябва да минат, а ние с лека ръка продължаваме да изхвърляме, сякаш някой след нас ще почисти", казва Кристиян.

По думите му сега е времето, в което ние трябва да бъдем дейни по отношение опазване на околната среда.

"Всичко, което използваме като ресурс идва от природата. Трябва да обърнем сериозно внимание на образованието и изграждането на култура у най-малките. Защото в противен случай проблемът ще си стои на повърхността, ние ще чистим резултата, а няма да тръгнем от неговия корен", казва още Кристиян.

Цялото интервю на Елеонора Тахова с Кристиян Димитров чуйте в звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Каузата за храм в село Долно Драглище получи национално признание

Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..

публикувано на 24.04.25 в 14:58
Методи Байкушев

2025-а ще е година на действие за Община Благоевград

2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...

публикувано на 24.04.25 в 11:00

Национална конференция „Модерният свят през погледа на младите социолози“

Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието  е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..

публикувано на 24.04.25 в 09:41

"СигналИн" - платформата на Община Благоевград сред номинираните за награда

"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..

публикувано на 24.04.25 в 09:30
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Боряна Шалявска

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..

публикувано на 23.04.25 в 09:54
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47