Фондация „Македония“ започна Национална кампания за гражданска активност в Република Северна Македония с искане за промяна на учебниците и премахване на „грубите фалшификации и внушения на омраза към българите и българската история“. По този повод, ръководството на Фондацията изпрати отворени писма до медиите, до Института по исторически изследвания към БАН и Института по Балканистика към БАН с молба, двата института да изготвят анализ на нужните промени в учебниците по история на Република Северна Македония.
Фондация „Македония“ е регистрирана юридически в България, но има активисти, в над 60 населени места в Република Северна Македония. Именно, по тяхна молба и с тяхно участие, вече са започнали различни граждански активности, сред които и подписка, с настояване, правителството на Зоран Заев, да започне реална работа по промяна на учебниците в Република Северна Македония.
„В учебниците по история в Република Северна Македония, които са одобрени от тяхното Министерство на образованието, има много текстове, има груби фалшификации, които не отговарят на научната историческа истина и създават омраза у подрастващите към българите и българския народ. Това е трагично и далеч не е европейска ценност и практика. Промяната на учебниците е първата стъпка, която трябва да направи Северна Македония и ние да махнем ветото“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“ и автор на Кампанията „Изпрати българска книга в Македония“.
Той даде пример с албанската общност, която организира протест през април месец, с искане за промяна на два текста в учебника по история за 10 клас. За една седмица, Министерството на образованието в Северна Македония, е променило тези текстове и от следващата учебна година, те няма да се изучават от децата.
„Това показва, че една компактна общност, етнос, може да постигне своето, да постигне разбирателство. Северна Македония прилага двоен стандарт, което е шовинизъм на държавно ниво“ – допълни Виктор Стоянов.
Според него, най-опасното, което се пише в учебниците по история в Северна Македония е, че „българите и македонците са воювали през всички векове, откакто, според техните учебници, българите са дошли тук с Аспарух, през 7 век“. В този текст, българите са били наречени „татаро-монголи от турската група“, а не от тюркската, което е сериозна разлика.
„Историята е доста точна наука, а българката история, поне на 80 %, е покрита с няколко исторически извора, което я прави една от най-обективните в света. Затова, Фондация „Македония“ се обръща към двата Института на БАН, за да може да се направи един научен анализ и да се посочи, къде в учебниците в Северна Македония няма наука, а има фалшификации и език на омразата. Няма все още отговор от двата Института и се надявам, да окажат пълно съдействие на нашата инициатива“ – уточни още Виктор Стоянов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов.
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..