Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициираха подписка за промяна на учебниците в Северна Македония

Фондация „Македония“ започна Национална кампания за гражданска активност в Република Северна Македония с искане за промяна на учебниците и премахване на „грубите фалшификации и внушения на омраза към българите и българската история“. По този повод, ръководството на Фондацията изпрати отворени писма до медиите, до Института по исторически изследвания към БАН и Института по Балканистика към БАН с молба, двата института да изготвят анализ на нужните промени в учебниците по история на Република Северна Македония.

Фондация „Македония“ е регистрирана юридически в България, но има активисти, в над 60 населени места в Република Северна Македония. Именно, по тяхна молба и с тяхно участие, вече са започнали различни граждански активности, сред които и подписка, с настояване, правителството на Зоран Заев, да започне реална работа по промяна на учебниците в Република Северна Македония.

„В учебниците по история в Република Северна Македония, които са одобрени от тяхното Министерство на образованието, има много текстове, има груби фалшификации, които не отговарят на научната историческа истина и създават омраза у подрастващите към българите и българския народ. Това е трагично и далеч не е европейска ценност и практика. Промяната на учебниците е първата стъпка, която трябва да направи Северна Македония и ние да махнем ветото“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“ и автор на Кампанията „Изпрати българска книга в Македония“.


Той даде пример с албанската общност, която организира протест през април месец, с искане за промяна на два текста в учебника по история за 10 клас. За една седмица, Министерството на образованието в Северна Македония, е променило тези текстове и от следващата учебна година, те няма да се изучават от децата.

„Това показва, че една компактна общност, етнос, може да постигне своето, да постигне разбирателство. Северна Македония прилага двоен стандарт, което е шовинизъм на държавно ниво“ – допълни Виктор Стоянов.

Според него, най-опасното, което се пише в учебниците по история в Северна Македония е, че „българите и македонците са воювали през всички векове, откакто, според техните учебници, българите са дошли тук с Аспарух, през 7 век“. В този текст, българите са били наречени „татаро-монголи от турската група“, а не от тюркската, което е сериозна разлика. 

„Историята е доста точна наука, а българката история, поне на 80 %, е покрита с няколко исторически извора, което я прави една от най-обективните в света. Затова, Фондация „Македония“ се обръща към двата Института на БАН, за да може да се направи един научен анализ и да се посочи, къде в учебниците в Северна Македония няма наука, а има фалшификации и език на омразата. Няма все още отговор от двата Института и се надявам, да окажат пълно съдействие на нашата инициатива“ – уточни още Виктор Стоянов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Здравен компас" с Мариана Попова

Противогрипните ваксини свършиха и в аптечната мрежа в Благоевград. Фармацевтите предлагат алтернативни противогрипни препарати – Дмитрий Тюлеков, фармацевт. 10% от населението над 40 години в България страда от  Хронична обструктивна белодробна болест ( ХОББ). Рискови фактори за развитието на болестта – доц. д-р Николай Янев, пулмолог...

публикувано на 26.11.24 в 08:00

„Събуди деня“ с Латинка Павлова

Отново предлагат да бъде въведена такса „водомер“. Какво налага това и ще скочат ли сметките на потребителите? Коментар на проф. д-р. инж. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. В Перник организират „Доброволец на годината“ – за предстоящото събитие разказва Александър Йорданов от Консултативният съвет за..

публикувано на 26.11.24 в 05:00

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20