Инфекциите на отделителната система са едни от най-разпространените инфекциозни заболявания и засягат голям брой хора. Различни микроорганизми могат да причинят възпалителни заболявания на уринарния тракт.
„Урологичните инфекции основно се разделят на горни и долни пикочни пътища. Долните – пикочен мехур и простата при мъжете, и горните – пикочопроводите и бъбреците при жените. Рисковите групи основно са млади жени във фертилна възраст за цистити – т.е. възпаление на долни пикочни пътища и при мъжете над 50 години, които имат увеличена простатна жлеза. Бременните жени също са интересна група с леко повишен риск за уринарни инфекции“ – каза д-р Живко Сиромахов, уролог в МБАЛ „Вита“- София. По думите му специфични симптоми са честото уриниране, парене и усещане, че остава урина в пикочния мехур, както и позиви за често уриниране. При жените е възможно да има често и кръв в урината.
Възможно ли е да се стигне до усложнения, ако урологичните инфекции не се лекуват? „По често циститът, който се появява при жените. Може да се излекува с повишен прием на течности и препарати на растителна основа. Не е необходимо винаги да се предприема лечение с антибиотик. Възможно е обаче, ако не е лекуван да се стигне до възпаление на бъбреците, което е по-драматично. При тях понякога се налага и хоспитализация в лечебно заведение. Налице е висока температура, болка и като цяло е налице по-драматично състояние“.
Лечение на урологичните инфекции.
В препоръките на Европейската асоциация по урология уроинфекциите основно се разглеждат като два типа – усложнени и неусложнени. „Неусложнените са при хора, които са здрави и нямат съпътстващи заболявания, нямат вродени аномалии и оперативни интервенции на пикочо половата система. Много често при жени неусложнения цистит може да се лекува с висок прием на течност, т.е. урината по естествен път да отмива бактериите, които се задържат в пикочния мехур, със или без комбинация от препарат на растителна основа. Основно се използват препарати с червена боровинка. Много рядко може да се наложи прием на антибиотик в кратък курс“.
Д-р Сиромахов препоръча мъже над 50 години да посещават уролог веднъж в годината и да изследват простатно-специфичния антиген, ректално туширане и ехографски да се изследва за наличието на остатъчна урина. Мъжете, при които има наследствена обремененост с карцином на простатната жлеза – тези изследванията трябва да започнат около 45-годишна възраст. При хората с хронични бъбречни заболявания или с поставена диагноза камъни в бъбреците, препоръчително е веднъж годишно ехографски преглед на бъбреците и да се прави изследване на обикновена урина.
Урологът препоръча още по-висок прием на течности през лятото – около 2.5 литра на ден. Високите температури водят до дехидратиране на организма, а най-лесния начин да се компенсира този процес, е прием на много течности.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..