Инфекциите на отделителната система са едни от най-разпространените инфекциозни заболявания и засягат голям брой хора. Различни микроорганизми могат да причинят възпалителни заболявания на уринарния тракт.
„Урологичните инфекции основно се разделят на горни и долни пикочни пътища. Долните – пикочен мехур и простата при мъжете, и горните – пикочопроводите и бъбреците при жените. Рисковите групи основно са млади жени във фертилна възраст за цистити – т.е. възпаление на долни пикочни пътища и при мъжете над 50 години, които имат увеличена простатна жлеза. Бременните жени също са интересна група с леко повишен риск за уринарни инфекции“ – каза д-р Живко Сиромахов, уролог в МБАЛ „Вита“- София. По думите му специфични симптоми са честото уриниране, парене и усещане, че остава урина в пикочния мехур, както и позиви за често уриниране. При жените е възможно да има често и кръв в урината.
Възможно ли е да се стигне до усложнения, ако урологичните инфекции не се лекуват? „По често циститът, който се появява при жените. Може да се излекува с повишен прием на течности и препарати на растителна основа. Не е необходимо винаги да се предприема лечение с антибиотик. Възможно е обаче, ако не е лекуван да се стигне до възпаление на бъбреците, което е по-драматично. При тях понякога се налага и хоспитализация в лечебно заведение. Налице е висока температура, болка и като цяло е налице по-драматично състояние“.
Лечение на урологичните инфекции.
В препоръките на Европейската асоциация по урология уроинфекциите основно се разглеждат като два типа – усложнени и неусложнени. „Неусложнените са при хора, които са здрави и нямат съпътстващи заболявания, нямат вродени аномалии и оперативни интервенции на пикочо половата система. Много често при жени неусложнения цистит може да се лекува с висок прием на течност, т.е. урината по естествен път да отмива бактериите, които се задържат в пикочния мехур, със или без комбинация от препарат на растителна основа. Основно се използват препарати с червена боровинка. Много рядко може да се наложи прием на антибиотик в кратък курс“.
Д-р Сиромахов препоръча мъже над 50 години да посещават уролог веднъж в годината и да изследват простатно-специфичния антиген, ректално туширане и ехографски да се изследва за наличието на остатъчна урина. Мъжете, при които има наследствена обремененост с карцином на простатната жлеза – тези изследванията трябва да започнат около 45-годишна възраст. При хората с хронични бъбречни заболявания или с поставена диагноза камъни в бъбреците, препоръчително е веднъж годишно ехографски преглед на бъбреците и да се прави изследване на обикновена урина.
Урологът препоръча още по-висок прием на течности през лятото – около 2.5 литра на ден. Високите температури водят до дехидратиране на организма, а най-лесния начин да се компенсира този процес, е прием на много течности.
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..