Всички очаквахме слънцето, извор е на добро настроение, на позитивни хормонални стимули. Помага ни да ситнезираме витамин D.
Как се променя кожата през лятото и най-често срещаните дерматологични проблеми? Коментарът по темата е на гл. ас. д-р Валерия Матеева, дерматолог в УМБАЛ „Александровска“ – София в здравния час на БНР-Радио Благоевград.
„През лятото има кожни заболявания, които се подобряват, други се влошават. Това се случва при хора, които имат история за определени кожни заболявания. Ако някой страда от утопичен дерматит или псориазис – те обичат слънцето и болните очакват с нетърпение да дойде летния сезон, за да получат своята доза слънце. Те се подобряват и това продължава няколко месеца в по-студеното време. Други болести - като слънчевата алергия, която засяга относително най-голям брой хора, или едно системно автоимунно заболяване, което се нарича Лупус Еритематозус – тези хора се страхуват от лятото, защото болестите им ще се появят. Те трябва да спазват много високо ниво на фото протекция, за разлика от всички останали. Разбира се, през лятото има повече изпотяване, което може да раздразни кожата, да доведе до дискомфорт, а това се среща при значителен брой от хората“ – каза д-р Матеева. Тя припомни, че при високите температури най-уязвими са децата. До седмата година те имат в себе си допълнителен риск за развитие на доброкачествени, за съжаление и злокачествени кожни новообразувания в зрялата възраст. Родителите трябва да се грижат за кожата на децата и да я предпазят най-вече от изгаряне. Само едно изгаряне от слънцето в този период може да увеличи двойно риска, който е заложен генетично, от развитие на меланом в зряла възраст. Кожният меланом е най-злокачествения тумор на кожата и един от най-злокачествените в човешката потология. Около 60 000 човека в света умират от меланом за година. Отговорност на родителите е да им осигурят на децата си весело, но в същото време и безопасно пребиваване на море.
„Изключително рядко е до пубертета да възникне меланом. Обикновено това се случва при дечица, които имат вродени бенки-невуси, които са много големи като размер. Те имат повишен риск, родителите го знаят и следят тези бенки да не се променят. След пубертета, за съжаление, и млади хора развиват меланомни тумори. В ранната възраст повече е генетика – семейства, в които вече има меланом. Тези хора са с повишен фамилен риск, което означава, че по-често трябва да преглеждат кожата си – индивидуално всеки месец, а при специалист поне 2 пъти в годината. В зрялата възраст само 1/3 от случаите на меланом възникват върху бенки, около 2/3 започват да се развиват върху чиста кожа като новопоявили се бенки. Хората трябва да знаят, че след 30-тата година всяко едно новообразувание, оцветено в кафяво или черно, трябва да бъде видяно от дерматолог възможно най-скоро, защото може да се касае за злокачествено новообразувание. Хората на 50, 60, 70, 80 години не правят нови бенки. Всяка една новопоявила се лезия е потенциално високо съмнителна за нещо рисково. Трябва да се знае, че ако изродената бенка се отстрани навреме, меланомът е абсолютно лечим и хората продължават да живеят без този проблем. Едно забавяне обаче от 1 месец, може да увеличи рискът от лоша прогноза, а отлагане от 4-5-6 месеца увеличава повече от 50% този риск от смърт от меланом. Трябва да се действа бързо“
Д-р Матеева уточни, че в рамките на кампанията „Евромеланома“ гражданите могат да направят своя безплатен преглед. На сайтовете на „Евромеланома“ – България и на Българското дерматологично дружество е посочен списък на лекари-дерматолози, които ще продължат да правят тези прегледи през месеците юли, август и септември.
Кое носи повече риск за кожата –изгаряне без предварителна подготовка или честото излагане на слънце, защото има хора, при които кожата не изгаря?
„Тези хора, които не изгарят са един вид привилегеровани, защото имат по-малък риск от развитие на злокачествен меланом. Неслучайно и народите, които живеят около Екватора, а това са зони с по-високо UV лъчение, са с доста пигментирана кожа. Те имат относително високо ниво на протекция. Бялата кожа обаче е склонна към изгаряне и това кореспондира с риска от меланом. Бели хора, които не са изгаряли, но трупат постоянно хронично слънчево излагане като например работници на открито, хора които практикуват спортове, при които слънцето е постоянен фактор – те имат висок риск от развитие не толкова на меланом, колкото на други злокачествени тумори от типа на карциномите. Най-вече спиноцелуларен и базоцелуларен карцином . За щастие те имат много по-добра прогноза от меланома.
Кое е характерно за слънчевата алергия, как да я разпознаем?
„Слънчевата алергия или соларна уртикария, представлява поява на плюски - подобно на копривната треска, които покриват изложената на слънце зона. При тези случаи се препоръчва излагането на слънце да започне изключително постепенно, за да може кожата пак да реагира по същия начин, но не екстремно, а бавно да се адаптира и в един момент тази реакция приключва. Това е състояние, което продължава много години, дори и цял живот, но в никакъв случай не застрашава животът и качеството му“.
Д-р Матеева препоръча използването на слънцезащитни продукти, защото освен спазването на основните препоръки да не се излагат на слънце в пиковите часове на плажа между 11 и 17 часа - да носят покривно облекло, например тениска и шал на плажа, шапка с периферия или козирка. В градски условия ако по-голямата част от времето е свързано с движение навън, препоръчително е използване на слънцезащитен продукт. Когато се избира такъв продукт е важно да има протекция към UV D лъчите ,които водят до изгаряне, но също и към UV А лъчите, които водят до стареене на кожата и поява на злокачествени новообразувания. Някои от по-новите продукти, които се появиха тази година в аптеките на определени дерматокозметични компании, предлагат и защита от синя светлина. Това е светлината от екраните, телефоните, мониторите, която също води до значителни нива на стареене на кожата. Използването на тези продукти има анти ейдж ефект, т.е. противостарееща грижа.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..