Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Шияков: Селският кмет трябва да е в услуга на народа!

13
Снимка: Елизабет Александрова


В това е убеден кметът на село Лобош, община Ковачевци, Георги Шияков, който повече от 25 години работи в името на своите съселяни ту като кмет, ту като кметски наместник.

За слушателите на Радио Благоевград той разказа откъде произлиза името на селото.  Турците са ходили на лов по тези местности, но се прибирали с празни ръце. И като се върнели ги питали: „Защо няма лов?“  и те отговаряли : „Лов бош“ – няма лов, значи празен лов. И така произлязло по легендите на възрастните хора името на селото. То се е намирало на 2-3 километра от сегашното му място. През 1850 г. започва строежът на черквата, завършена е  шест години по-късно. В село Лобош е имало килийно училище, в което са учили от цяло радомирско. В момента има запазени експонати в  килийното училище, превърнато в малък музей.

Водещ:  Какво има в музея?

Георги Шияков: Килийното училище съществува като реставрирана сграда.  Има легенди, че Васил Левски е идвал в селото, че е създал комитет, където се правили оръжия.


Водещ: Някакви предмети пазят ли се?

Георги Шияков: Има една наковалня, железа, където се е правело оръжие. Когато Васил Левски е създал комитета, е трябвало да се върне след известно време, но през това време бил заловен и не се осъществила връзката. Имаме паметник на Левски на площада и пазим старинни предмети в музейчето.

Водещ: Отваряте ли го или само в определени случаи?

Георги Шияков: По принцип се отваря два дни, там е и библиотеката на селото. През летния сезон има повече посещаемост от учениците. Има читалищен секретар, който отговаря за музея и за читалището. Поддържаме го добре, черквата също.

Водещ: Разказахте историята на селото. Днес как изглежда село Лобош? На мен ми се видя много китно, красиво, чисто, подредено.

Георги Шияков: Селото ни е много хубаво, както казахте - китно, подредено.  Махалите изчезнаха с течение на времето и сега няма съществуващи. Състои се от 180 постоянни жители, предимно по-възрастни, с настоящ адрес са около 60 човека.  Язовир „Пчелина“ е близо до нашето село и е много посещаем. Много се търсят сгради от граждани, да посещават селото и да си живеят тук през свободното време.

Водещ: Търсят, казвате, да си купят къщи. Как вървят цените тук? Има ли свободни къщи?

Георги Шияков: Почти няма. Когато някой евентуално почине и са повече наследници, или  я препишат на някой от тях, или я продадат. Трудно се намира в нашето село, защото търсенето е много голямо.

Водещ: Скъпи ли са къщите тук?

Георги Шияков: Не са много евтини. Празното дворно място, без постройки, е 10 лв. на квадратен метър в регулация. Къщите, зависи дали са старинни или по-новички, са около 50 хил. лв. Цените вървят добре. В нашия район нямаме проблем с водата, имаме си постоянно вода. Другите села си имат режими, нашето село е с тази даденост. Има сондажи, кладенци, резерви, ние нямаме проблеми с водата. Инфраструктурата е добра, улиците се поддържат. Има водопровод, канализация няма, защото инфраструктурата на селото е с наклон и сме на септични ями. Но това не спира хората. Има почистваща техника. Има работници от общината. Редовно почистваме, коси се, цялото село се поддържа. Има жена, която поддържа „Хлебната къща“, постоянно се чисти, бърше, понеже има посещаемост. Идват деца от училища, месят хляб. Жената меси, показва им как се е правил хляба, пещта е на дърва, как се е хранело селото през старото време и как всичко се е запазило. Палят огън, месят с всички пособия.

Водещ: Виждам едни много стари, дебели  книги. Имам усещането, че ако разлистите една такава книга, хартията ще се разпадне. Какво е това?

Георги Шияков: Това са семейни регистри, регистрирани през  1935 г. за имотното състояние на жителите на Лобош. Има и семеен регистър за имотите, за семейните – кой колко деца е имал, кой къде се е оженил. Запазени са колкото може, ползваме ги все още.

Водещ: Богати хора ли са били жителите на Лобош?

Георги Шияков: Не, средни хора, не е имало богаташи. Някои са отишли в чужбина, някои са останали в селото. Нямаме такива богаташи.


Водещ: Казвате, че повече възрастни хора живеят тук, но по-младите с какво се занимават?

Георги Шияков: По принцип работят в община Ковачевци. Има социален дом, в който работят няколко жени. Има една строителна фирма от село Лобош. Около 30 младежи работят като строително-монтажни специалисти, предимно млади момчета. Иначе работят и по градовете. В Лобош се намира детската градина на цялата община Ковачевци. В момента тя се ремонтира по проект. Децата я посещават безплатно по решение на кмета и на общинския съвет. Има ученическо автобусче, което ги извозва от другите села. В детската градина има около 20 деца, но в момента тече ремонт и няма никой.  Има млади госпожици учителки, готвачи, чистачи. Хубаво е селцето, поддържаме го.

Водещ: Колко години сте кмет на Лобош?

Георги Шияков: Седми-осми мандат, 23-24 години. Харесват ме хората и аз свикнах с тях, слушам ги. То селски кмет е повече да си в услуга на народа, иначе на бюрото не става. Повече възрастни има - кой иска лекарства, кой някакви строителни материали, ако имат проблеми вкъщи – слушаме се взаимно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52