Мариян Донев е на 28, но вече има издадени две книги зад гърба си – романът „Горчиви ягоди” и „Големият сън”, най-новата, включваща разкази и фрагменти. Те се появяват в сравнително кратък отрязак от време (през последните три години) и отварят път за него в безбрежното литературно поле, който предстои да бъде проправян и вървян с внимание и постоянство. Официалната им премиера беше тази вечер в зала „Изкуство“ на Регионалната библиотека в Благоевград.
Интересът му към писането е изцяло независим от професията на програмиста иидва от ученическите години, когато за първи път е изкушен от възможностите, които словото дава за разказване на истории и създаване на нови светове.
Романът „Горчиви ягоди”, негов литературен дебют, изследва проблемите на един обикновен на пръв поглед човек, който е изгубил важна част от живота си – семейството, сигурността, уюта на топлата камина и трябва да премине през катарзиса на трудното осъзнаване, да избере един от двата пътя, по който да поеме в търсене на смисъла на живота си.
Втората книга „Големият сън”, съдържаща 5 разказа („Смъртта на един бог”, „Когато знаеш къде отиваш”, „През пустинята”, „Ковчегът”, „Малкият художник”) и 6 фрагмента, още със самото си заглавие насочва към обединяващата тема – смъртта, „божия дар на вековечния миг, преди душата да напусне тялото” или... „ръката, която издърпва към Елисейските полета”, според различните образи, които авторът й дава. Повечето от героите нямат имена, те са различни хора и с различни проблеми, представящи се пред читателя с по-едър щрих и насочващи вниманието му към главното – че всичко интересно и значимо се случва в съзнанието на човека, отвъд видимия свят. И независимо от мрачната обща тоналност на сюжетните линии, свързани с присъствието на смъртта, авторът в крайна сметка успява да направи видимо посланието си за това, че страхът винаги може да се трансформира в обратното на себе си, което да даде нова и позитивна насока в живота.
Мариян Донев е роден през 1993 г. в Благоевград. Той е възпитаник на Езиковата гимназия „Акад. Людмил Стоянов”, а през 2018 г. завършва програмиране в университета в Рединг, Великобритания.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с автора ->
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..