Западнонилската треска – тема в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“.
„Механизмът на заразяване с вируса на Западнонилската треска при хората става чрез ухапване от инфектирани комари. Комарите се инфектират, когато се хранят от инфектирани птици. Цикълът, който поддържа трансмисията на вируса, е кръговратът между птиците и комарите. За съжалените комарите, които са най-разпространените и ги имаме у нас, те крият тази опасност. Защото ние няма как да предвидим кой от тях носи вируса и дали това ухапване ще ни донесе инфектиране“ – това заяви специалистът-инфекционист от Военномедицинска академия – София д-р Баймакова.
Основни симптоми и първи прояви на инфекцията:
„Хубавото при тази вирусна инфекция е, че в най-голям процент от случаите – около 80% от хората, които се инфектират, не развиват клинична симптоматика. Т.е. ние се срещаме с вируса и продължаваме да живеем, без да разберем. Около 20% от хората ще развият остро фебрилно състояние, лека грипоподобна симптоматика, която в този сезон е изключително трудно да бъде отдиференцирана от другите летни вируси, дори от COVID-19. Но това, което се характеризира като клинична картинаq са температура, главоболие, мускулно-ставни болки, възможно е да се появи гадене, повръщане. Много малък процент от хората, които се инфектират – 1 на 150 – развиват по-сериозни прояви със засягане на нервната система.“.
Диагностициране:
„Трудно се диагностицира, защото по клинична картина тези, които ще имат симптоми – много малко от тях ще потърсят лекарска помощ, тъй като за няколко дни състоянието отминава, без да се изисква специфично лечение. Това, което впоследствие може да ни накара да се позамислим, е една последваща умора, слабост в крайниците, която се задържа продължително време. По клинична картина е много трудно да се постави диагноза – възможно е да се усъмним, и както при всички инфекции, трябва да се направи етиологична диагностика – т.е. да направим такива специализирани изследвания, в които да търсим основно имунния отговор за среща с вируса – кръвна проба за установяване на антитела.“.
По думите на д-р Баймакова всички възрастови групи могат да бъдат атакувани от тежката клинична форма на болестта. Но винаги възрастта и подлежащите имуносупресивни състояния са рискови за развитие на невроинвазивна форма със засягане на нервната система. Хората над 60 години с карцином, диабет, хипертония могат да бъдат по-рискови за неврологичните прояви. От тези, които ще развият невроинвазивната форма на болестта, при 1 от 10 тя завършва с летален изход.
Превенция:
„Когато имаме такава векторно предавана инфекция и няма ваксина, основните начини на защита са да се използват регулярно репеленти. Домовете да бъдат добре защитени, за да не влизат комари отвън и да не се позволява развитието на комарни яйца. Те се снасят на тъмно и влажно, затова домовете могат да се пръскат с инсектициди срещу комари. Най-елементарното е всяка седмица, ако имаме саксии с цветя, вази и други водни повърхности – тази вода трябва да се сменява често. Да се почистват околоблоковите пространства. Климатиците, които използваме през лятото, гонят комарите“.Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..