В изцяло реновирана сграда с модерни кабинети и многофункционално игрище ще започне новата учебна година в СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Белица. Месец преди старта Елизабет Александрова разговаря с директора Елена Андреева – по-долу ви предлагаме казаното като текст,
ВОДЕЩ: Казвате, че държавният план-прием е изпълнен на 100% за осми клас, а за първокласниците?
Елена Андреева: За първокласниците ще сформираме две паралелки. За съжаление има по 13 ученици. Това е тенденцията в град Белица. Намаляват учениците.
ВОДЕЩ: Училището е прекрасно, страхотна база имате. Много е чисто, много красиво, на човек да му е приятно да дойде да работи и да учи тук.
Елена Андреева: Благодаря Ви за милите думи! Да, аз много се радвам. Благодарение на господин Ревански, който ме включи в тази програма за селските региони, тук се вляха два милиона лева. Много неща направихме и с пари от бюджета на училището. Сградата е с пари от училището, надписът, който видяхте – също.
ВОДЕЩ: Това, което сте получили по програмата наистина сте го вложили по най-добрия начин. Какви ремонти направихте?
Елена Андреева: Ако тази програма я нямаше, училището никога няма да бъде в този вид. Първо изцяло се смени покривът. След това се сбъдна мечтата на всички в това училище – да имаме парно отопление.
ВОДЕЩ: Защото преди това се топлехте на дърва?
Елена Андреева: Да. Новият корпус беше с парно отопление, но в стария корпус до миналата година се отоплявахме на твърдо гориво – дърва и въглища. Направиха се две спортни площадки, футболно игрище и мултифункционално игрище за волейбол и баскетбол. Обновиха се всички класни стаи в стария корпус, смениха се врати и дограма в новия.
ВОДЕЩ: Има една пристройка към новия корпус, там какво ще правите?
Елена Андреева: Това е към новия корпус, за съжаление е необитаема, засега няма средства да се довърши и доизгради.
ВОДЕЩ: А имате ли нужда от тази база?
Елена Андреева: На този етап не, но можем да кандидатстваме по различни програми. Моята мечта е да направя един STEM център и може би ще направя всичко възможно да бъде в тази необитаема част.
ВОДЕЩ: А вие кандидатствахте ли за STEM център?
Елена Андреева: Не, защото тази година бяхме ангажирани с ремонтите. Ремонтът започна на 04.06.2020 г. и завърши юни тази година.
ВОДЕЩ: Но пък е много хубаво. Единственото, което мога да Ви дам като препоръка, е да има повече зеленина в двора.
Елена Андреева: Да, това ще бъде следващата финансова година, когато вече имаме нов бюджет, защото сега много се охарчихме. Аз съм заложила не само озеленяване на двора, но и вътрешно озеленяване.
ВОДЕЩ: Но ще Ви трябват средства и за STEM центъра, въпреки че Министерство на образованието отпуска немалко пари.
Елена Андреева: Ще кандидатстваме, ако бъдат отворени тези програми.
ВОДЕЩ: Колко ученици има тук в училището?
Елена Андреева: В момента 507 ученици, 23 паралелки от първи до дванадесети клас.
ВОДЕЩ: Имате ли профилиране в горния курс?
Елена Андреева: Да, в осми клас имаме две профилирани паралелки – „Икономическо развитие с интензивно изучаване на английски език“ и „Природни науки с разширено изучаване на английски език“. Ние предварително проучихме интересите на ученици и родители. Много от нашите ученици кандидатстват медицина в медицинските университети и колежи, затова заложихме на тази паралелка с природни науки, тъй като се изучават химия и биология. А другата паралелка е пък с профилиращи предмети география и английски език. Мога да ви кажа: един голям процент – за тази година около 70% – от завършилите дванадесети клас вече са студенти. Онзи ден получих една огромна благодарност от родител, чието дете до началото на седми клас беше наш ученик, след това отиде да живее в Англия. Там е първенец сред 250 деца. Стабилна основа, огромни благодарности от бащата. Той ни изпрати и снимки, ще ги качим в сайта, за да бъдат мотивация за останалите ученици.
Можете и да чуете разговора:
„Етимология но отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..