Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митрополит Серафим: Единението ни е най-големият дар, който днес можем да принесем на Света Богородица

| обновено на 15.08.21 в 08:12

Днес всички християни отдаваме почит на Божията Майка. Успение на Пресвета Богородица е един от 12-те велики християнски празници. Според Светото писание това е денят, в който на 64-годишна възраст Божията Майка напуска земния живот и отива при сина си.

Най-важното, което трябва да помним днес, когато се отправяме към  черквите, за да почетем Мария –  майката на Иисус Христос, към която всеки един от нас се обръща в дни на изпитания и радост, според споделеното от Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим в интервю за Радио Благоевград: „В този ден, когато почитаме Божията Майка и почти всички се стремят да отидат в храма и да се поклонят на нейната икона, на нейния свят образ, разбира се най-важно е да помним коя е Света Богородица. Много пъти, когато споменем името ѝ, като че ли светлина просветва пред нас и въздухът благоухае. Самото име говори твърде много за това коя е тя – тази, която е родила Бога. Единствената жена, която се удостоява с такава изключителна чест от целия човешки род. И освен, че е Богородица много е важно да помним, че тя е майка на всички ни, а ние сме нейни чеда. И това наше синовство и нейно майчинство сам Господ Иисус Христос го предаде на нея като майчинство, а на нас да бъдем нейни чеда, когато беше на кръста, а тя беше там, в подножието, заедно с любимия ученик на Спасителя – Свети апостол Иван Богослов“.

Последното желание на Божията Майка е било да види светите апостоли заедно. Можем ли да търсим препратки от библейските събития към днешните събития, когато обществото ни е разединено, когато виждаме ожесточеност между хората, лицемерие, не виждаме собствените грешки, а съдим другите?

Разбира се, това е крайно необходимо, особено в тези дни, в които се намираме и преминаваме през нелеки изпитания. Разбира се, те са общи за всички – за народа и страната ни, но задължително, когато са общи, те  са в частност и за всеки един човек. Това, че Божията Майка е искала да види апостолите заедно, наистина означава много. Много е лесно да се проумее, т.е. тя иска да вижда всички Христови ученици  да бъдат заедно, да бъдат в единство и единомислие – на духа и вярата. Към това трябва да се стремим. Това може би е най-големият дар, който можем да принесем на Божията Майка в такъв ден, в който най-силно почитаме нейната памет. Разбира се, освен  да бъдем заедно и в единомислие, трябва да бъдем и добронамерени един към друг и в отношенията ни да царува най-напред любовта към ближния и служението на ближния. Това е най-прекият път за преодоляване на егоизма и себелюбието“.


 Освен вярата в Света Богородица, какво друго е необходимо, за да чуе молитвите ни, да ни помогне в моменти на житейски изпитания. Освен да искаме, ние какво трябва да ѝ дадем?

„Най-важното, за да бъдат чути молитвите ни от Бога или да се ползваме от застъпничеството на Света Богородица –  тя да се застъпи за нас пред Бога – е смирението. Но смирението невинаги бива разбирано правилно. То не е овчедушието – както мнозина считат, че смиреният човек е безволев и лесно управляем човек. Смиреният човек е този, който има в себе си Христовия мир, който ясно подрежда своите ценности в живота, съобразно Христовото слово. Т.е. този, който е послушен към Светото Евангелие и към Божиите заповеди. Така че тази послушност към Божиите заповеди е може би най-важното условие за да бъдат чути молитвите ни и да получаваме онова, което просим от Бога. Малко са думите на Света Богородица, които са записани в Светото Евангелие, но едни много важни нейни слова са по време на първото чудо, което Христос извършва на сватбата в Кана Галилейска. Когато превръща водата  във вино. Тогава Божията Майка изрича един кратък израз към прислужващите на трапезата за Христос: „Каквото ви каже – сторете“. И действително, те – без да разсъждават, въпреки противоречивостта на онова, което Христос заповядва с нормалната човешка логика – те го изпълняват. Като следствие на това, че те изпълняват последователно това, което Господ им указва става и чудото. Водата се превръща във вино по действието на Божията благодат, и то вино по-добро от това, което човеците са направили тогава и са консумирали на трапезата. Тези думи – „Каквото ви каже – сторете“ – трябва много добре да ги запечатаме в сърцето си и да знаем, че тези думи за всички нас означават да слушаме Христовото слово, неговите заповеди и напътствия, и да ги изпълняваме. Тогава ще имаме всяко едно чудо, което е необходимо в нашия живот, ще имаме отговор на всяка една молитва, която отправяме във времето, което е най-подходящо да получим този отговор.“.

  Послание на Неврокопски митрополит Серафим към православните християни от Неврокопска епархия:

„В този прекрасен светъл ден – празникът на Успението на  Божията Майка – отправям молитви за всички православни християни от Неврокопска епархия и за всички човеци: Божията Майка да бъде с нас постоянно, да чувстваме нейната закрила. Помощта ѝ да откриваме в ежедневието си, защото тя действително присъства. Да бъдем всички като нейни чеда, събрани под нейния покров. И, разбира се, с нейните молитви да ни закриля, да ни ръководи и да ни извежда към по-добро в живота. Най-вече да ни извежда към тихия пристан на Божието царство, към онова блажено Божие вечно царство, където царува Христос, и където е и тя, Божията Майка и всички светии.

Нека да бъдем отворени за вярата, за любовта на Божията Майка към нас. Разбира се, да се стараем и ние да отговаряме към нея с подобаваща любов, която най-силно ще проявим, когато я отправяме към другите хора, към нашия ближен.

Да се стремим да бъдем единни, защото това я радва и още повече привлича Божията благодат и нейните свети молитви.

Честит празник!


Митрополит Серафим


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55