Семейство Джобкови от село Коларово се занимават от няколко години с пчеларство. Стартират с четири кошера, а днес техният брой е сто. Те решават да се занимават с отглеждането на пчели с основната идея, че искат да имат вкъщи качествен мед. Пчеларството обаче ги увлича и започват да увеличават своята продукция с всеки изминал ден. Кошерите им са разположени на територията на ПП „Беласица“.
Медът, който произвеждат, не е масовият мед, който всеки може да открие в магазина. Бутиковият кестенов мед, който пчелните семейства в този регион създават, е по-трудно достъпен и откриваем на пазара. Гергана Джобкова го описва като мед с по-различен вкус и полезно влияние върху организма:
„Този мед като цяло има ниска киселинност, която не дразни стомаха. Затова го препоръчват при много стомашни проблеми. Другото, което е специфично – това е мед, който има огромно антибактериално и антимикробно действие, което е по-силно от това на останалите. Също така го препоръчват дори за открити рани. Дават го полезен за кръвоносните съдове, тъй като помага за регенерацията на белите кръвни телца. Полезен е и за сърцето. Всеки мед е полезен, няма лош мед, стига да е качествен. Ние си харесваме кестеновия мед, тъй като има свойства, които другите медове нямат.“ – разказа Гергана Джобкова.
Освен мед, семейство Джобкови извличат и други ползи от пчелите, като восък, клеева тинктура, прополис и прашец. Те също така произвеждат свещи и разработват козметика. В близко време ще започнат да работят в насока апитерапия с кошерен въздух. Според тях тя още не е известна в страната, въпреки полезните ѝ свойства и лесното ѝ осъществяване:
„Къщичката за дишане представлява обикновена малка дървена къщичка, в която се вграждат три или шест кошера, което зависи от структурата на къщичката. Отгоре, вместо капаци, се слага мрежа. Самият обогатен въздух, който се получава от вентилирането на меда и пърхането на пчелите, влиза в къщичката и това е полезно да се вдишва. В чужбина вече го правят масово. Съвсем наскоро колега, който е добър пчелар, направи такава къщичка в България. Младите хора, които са насочени към това здравословно хоби, вече са го видели и искат да го правят и тук. Въпреки това, все още е малко известно. Обикновеният човек вижда меда от пчелите, много рядко вижда всички неща, които пчелите ни дават“. – допълни Джобкова.
Тя сподели още, че хората в региона са свикнали с кестеновия мед и определи пчеларството като своя страст. Пчелите ѝ носят спокойствие. Гергана Джобкова се надява това нейно хоби в един момент да прерасне в успешен бизнес.
Чуйте разговора:
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..