Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Джобкова: „Пчеларството е страст“

Семейство Джобкови от село Коларово се занимават от няколко години с пчеларство. Стартират с четири кошера, а днес техният брой е сто. Те решават да се занимават с отглеждането на пчели с основната идея, че искат да имат вкъщи качествен мед. Пчеларството обаче ги увлича и започват да увеличават своята продукция с всеки изминал ден. Кошерите им са разположени на територията на ПП „Беласица“.

Медът, който произвеждат, не е масовият мед, който всеки може да открие в магазина. Бутиковият кестенов мед, който пчелните семейства в този регион създават, е по-трудно достъпен и откриваем на пазара. Гергана Джобкова го описва като мед с по-различен вкус и полезно влияние върху организма: 

„Този мед като цяло има ниска киселинност, която не дразни стомаха. Затова го препоръчват при много стомашни проблеми. Другото, което е специфично – това е мед, който има огромно антибактериално и антимикробно действие, което е по-силно от това на останалите. Също така го препоръчват дори за открити рани. Дават го полезен за кръвоносните съдове, тъй като помага за регенерацията на белите кръвни телца. Полезен е и за сърцето. Всеки мед е полезен, няма лош мед, стига да е качествен. Ние си харесваме кестеновия мед, тъй като има свойства, които другите медове нямат.“ – разказа Гергана Джобкова.

Освен мед, семейство Джобкови извличат и други ползи от пчелите, като восък, клеева тинктура, прополис и прашец. Те също така произвеждат свещи и разработват козметика. В близко време ще започнат да работят в насока апитерапия с кошерен въздух. Според тях тя още не е известна в страната, въпреки полезните ѝ свойства и лесното ѝ осъществяване:

„Къщичката за дишане представлява обикновена малка дървена къщичка,  в която се вграждат три или шест кошера, което зависи от структурата на къщичката. Отгоре, вместо капаци, се слага мрежа. Самият обогатен  въздух, който се получава от вентилирането на меда и пърхането на пчелите, влиза в къщичката и това е полезно да се вдишва. В чужбина вече го правят масово. Съвсем наскоро колега, който е добър пчелар, направи такава къщичка в България. Младите хора, които са насочени към това здравословно хоби, вече са го видели и искат да го правят и тук. Въпреки това, все още е малко известно. Обикновеният човек вижда меда от пчелите, много рядко вижда всички неща, които пчелите ни дават“. – допълни Джобкова.

Тя сподели още, че хората в региона са свикнали с кестеновия мед и определи пчеларството като своя страст. Пчелите ѝ носят спокойствие. Гергана Джобкова се надява това нейно хоби в един момент да прерасне в успешен бизнес. 

Чуйте разговора:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Иван Начев: Благоевград е сред трите области в България с най-малко жени в местната власт

Благоевградска, наред с Разградска и Кърджалийска области, е с най-ниските участия на жени в управлението на местно равнище - 21-22%. Това съобщи в интервю за Радио Благоевград  д-р Иван Начев, директор на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Анкетно проучване в трите области даде началото на проекта „Активни жени – просперираща..

публикувано на 27.05.24 в 09:42

Вихрен Георгиев: Гласувайте, за да не решава друг вместо Вас!

На 9 юни 2024 година освен депутатите в нашето Народно събрание, ще изберем и членовете на Европейския парламент. Като част от информационната кампания за европейските избори „Използвай Гласа Си“ Европейският парламент в България си партнира с платформата „People of Sofia“, като разказва историите на хора с различни професии и занимания, от..

публикувано на 27.05.24 в 09:35
Щерион Пилидов

Щерион Пилидов подарява „Последното цвете“

Композиторът и китарист Щерион Пилидов  пусна авторски сингъл със заглавие „Последното цвете“. Песента е баладична, а поводът и темата, за които е написана - дълбоки. „Тази песен е в мислите ми още от края на 2015 година, когато се случи една от най-големите терористични атаки във Франция. Тогава неизбежно звучаха думи като „разруха“..

публикувано на 26.05.24 в 14:27

Образователната платформа "Книговище" връчи годишните си награди

Образователната платформа Книговище  връчи големите си годишни награди и наградите от Априлското състезание по четене с разбиране. Призове в различни категории получиха над 1000 деца от 37 населени места.  Традиционните годишни награди на Книговище поощряват успехите и постоянството на цели класове и отделни читатели, които всеки месец..

публикувано на 26.05.24 в 13:31
Николай Кабут

Николай Кабут: Всеки ден трябва да правим добро

Николай Кабут пристигна от Германия за поредно благотворително събитие насочено към децата от Центъра за настаняване от семеен тип "Света Богородица" в Благоевград. По негово предложение през месец януари тази година беше реализирана инициативата "Подари легло на дете" и така децата от Центъра вече спят на удобни и качествени легла. Този..

публикувано на 26.05.24 в 10:52

Празник на буквите с Дивата азбука

Любознателните малчугани от 1 г клас на 8 СУ „Арсени Костенцев“ вече имат богати познания за буквите, но и за дивата природата.  Още в началото на учебната година първокласниците обещават на своя начален учител Гергана Баркова, че искат и ще бъдат природни изследователи. В студиото на Радио Благоевград Коци, Ники, Лени и Ангел разказаха какво са..

публикувано на 23.05.24 в 16:45

100 години читалищна дейност в село Огняново

С поредица от събития жителите и гостите на гърменското село Огняново ще отбележат 100 години от създаването на Народно читалище „Асен Златаров-1924“. Началото на честванията ще бъде даден през месец юли с „Първи фестивал на самодейните състави“. „С кмета на селото Иван Ижбехов решихме да организираме този двудневен фолклорен фестивал, който ще..

публикувано на 23.05.24 в 14:44