Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Долене – райското кътче в Огражден планина

Селото е създадено през 1570 година. Къщите са кирпичени, от камък, кал, дърво и слама, строени около Втората световна война. Долене означава камък, оттук идва и името на селото. Днес от къщите са останали части от стени, рухнали покриви, тук-там зидове, отвсякъде заобиколени от зелена трева и много пъстри цветя. Картината изглежда нереалистично. Всеки посетител сякаш попада в приказка от минали времена. Очарованието на мястото веднага грабва туристите. Още при табелата усмихнати млади момчета посрещат всеки гост с домашно приготвени сок и баница. Безплатно.

През 1858 година в Долене е построено училище, 30 ученици са го посещавали, те са учили до 4-то отделение, което днес отговаря на гимназиално образование. В началото на 18-ти век, 1805 година е изградена и черквата „Св. Богородица“, която е добре запазена и е отворена през уикендите. В средата на 18-ти век в селото са живеели около 800 жители, днес са 14 човека, заедно с тези от Горчево. Всичко това ми разказва младият Георги Юруков с корени от Долене, който посреща и развежда гостите из селото. Оказва се, че предприемчивият българин Стефан Липийски решава да възроди живота в Долене, да превърне селото в прекрасно място за туризъм. Преди три години започва малко по малко да реализира своите идеи. Успява да привлече в екипа си млади хора между 20 и 30 години с корени от село Долене. Мотивира ги и те се връщат на село, за да реализират една мечта.

„Моите баба и дядо си живеят още тук. Те са на 90 години. Майка ми им помага. Оцеляват хората. Аз реших да се върна, моите корени са от Долене. Възстановихме къщата. Имаме интернет, цифрова телевизия, удобства. Приятно ми е да съм тук, израснал съм в Долене. Благодетелят на селото ми предложи и аз приех“ – разказва Георги Юруков. В Долене работят около 20 човека персонал, все млади хора. Многото цветя се поддържат от жени, които се занимават само с това. Цветята, предимно хризантеми и мушкати, са засадени между два зида, запълнени с пръст. Има специлно изградена напоителна система, капковото напояване е в цялото село. Поливната вода е от сонда. Има и питейна вода.

Освен зелените площи и килимите от цветя, много новоизградени водоскоци и водопади допринасят за приятната атмосфера в Долене. „Изградихме ги сега. В проекта има заложени още два водопада. Те са изкуствено направени, с лепещи камъни, но много ефектни. Като краен продукт търсим уютен тип туризъм, сред тишина, спокойствие и красота. Идват гости от цяла България и ахват. Долене ще се развива като спокойно място за туризъм. Който е ценител на тихите и спокойните места – Долене е неговото място за отдих“ – допълни още Георги Юруков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Промените в Закона за ДДС ще изсветли бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51