По инициатива на Областната администрация и Районната здравноосигурителна каса в Благоевград се проведе среща с проф. д-р Петко Салчев, управител на НЗОК, ръководители на лечебни заведения и медицински центрове на територията на областта, на която бяха обсъдени възможностите за разкриването на COVID зони за безплатна диагностика и лечение на пациенти с коронавирусна инфекция. По време на срещата проф. Салчев разясни процедурата по разкриването на COVID зони за лечение на пациенти с коронавирусна инфекция, както и задълженията и отговорностите на компетентните институции, които да съдействат за подобряване ситуацията по функционирането на тези нови структури. „Създаваме още една възможност за леките и средно тежките случаи с COVID-19, които могат да бъдат диагностицирани и наблюдавани в такъв тип центрове. На Надзорен съвет вчера леко бе променена методиката и се създават още по-благоприятни възможности за сключване на договори с НЗОК. Целта е да се облекчат болничните заведения и спешните структури към тях. От старата методика премахнахме изискването за 8-часов работен ден по график. Ако колегите желаят да сключат договор това ще стане с посочени от тях графици и часови пояси, в които могат да осигурят достъп на тези пациенти, за да няма смесване на потоци. Тези графици трябва да се обявят на видно място, за да не прекъсват останалата си дейност, как ще осигуряват движението на пациентите за лаборатория и рентген, когато се налага“ – конкретизира проф. д-р Петко Салчев. Той коментира и работата на екипите в тези COVID зони. „Едно от изискванията е задължително в екипите да има лекар-специалист, който е на договор с центъра. Нямаме изисквания към специалността, както е при специализираната извънболнична медицинска помощ. Екипът ще диагностицира, ще преценява състоянието и при необходимост ще го изпраща в болница, но пациентът да има сигурност, че в този 10-дневен период ще бъде наблюдаван.“
В COVID зоните ще се използват 3 групи лекарства, които са по предложение на експертните съвети към Министерството на здравеопазването и са насочени към симптоматично лечение. Специалистът ще преценява каква е симптоматиката и дали е необходимо да се изписват тези безплатни лекарства, които по електронен път могат да бъдат получавани в аптеките.
Сумата, която е определена за работата на тези медицински центрове е 30 хиляди лева на месец за това , че работят в неблагоприятни условия. Тя се разпределя от управителите на съответните лечебни заведения. С нея се покриват и прегледите на здравнонеосигурените лица. За здравноосигурените е предвидено 25 лева на преглед, в рамките на 10 дни могат да бъдат направени 2 прегледа , както и съответните изследвания бланка № 4. Всички изследвания са освободени от регулативните стандарти.
На срещата директорът на РЗИ- Благоевград д-р Калоян Калоянов съобщи и актуални данни за заболеваемостта от COVID 19 в Благоевградска област. За днешния ден новодиагностицираните са 118, под домашна карантина са 1438 лица, хоспитализирани в болница – 278, най-много са в Благоевград – 90 пациенти, в интензивния сектора са 10 лица.
Към днешна дата в област Благоевград са направени 87 590 ваксини, с втора доза са 38 623,което в процентно изражение е около 17. „Интересът към ваксините е слаб, което може да се свърже и с отминалия летен туристически сезон, когато се имунизираха около 600 човека дневно, сега са 200. Има и 5 лица, които са с трета доза от ваксината на „Пфайзер-Бионтех“. Големият брой заразени можем да свържем, че все още е слаб интересът към ваксините от педагогическия и непедагогически персонал в училища – около 30-35% процента за област Благоевград.“- каза д-р Калоянов. Той коментира и масовото неспазване на противоепидемичните мерки в Благоевград, много заведения и дискотеки продължават да работят след 23 часа, въпреки наложените им санкции.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..