Той е роден в Троян, но корените му са в Македония. Родът на баща му идва от Охрид, а на майка му от Разлог. Кръстен е и на двамата си дядовци. Името му е производно от Стоян, Стойо, Стойчо, Цочо. Един от дедите му по майчина линия е бил в екипа на Захари Зограф. Фамилното име на майка му е Иконописова. Фамилията на баща му през 40-те години на миналия век е била с типичното окончание за това време – Бояджийски. Връщайки се назад в корените си, проф. Бояджиев изпитва жал за взаимното неразбиране между България и Северна Македония, защото според него няма какво да делим с нашите най-близки съседи и намира вина и в двете страни за напрежението помежду ни.
„Убежище” се нарича изложбата с фотографии, открита по повод 70-ата годишнина на проф. Бояджиев в столичната галерия КО-ОП, която може да бъде видяна до 12 октомври. Откриването бе съпътствано и с представяне на книгата „Разговори за фотографското изкуство”, която проф. Бояджиев пише заедно с Николай Трейман. Това са разменени мисли между двамата по различни теми за фотографията в интернет по време на пандемията. Впоследствие проф.Цочо Бояджиев разбира, че те са си говорили неща, които могат да бъдат интересни и за читателите, затова издават тази книга. Девизът на фотошколата „Паралакс”, която се ръководи от Николай Трейман е ”Научи се, за да видиш!”. Смятат, че фотографът трябва да има познания в различни сфери на изкуството и културата, за да се тренира не само окото, но и душата му за разпознаване на това удивително нещо, което търси в света – да открива възхитителното във всекидневното. Проф. Бояджиев предпочита черно-бялата фотография, която е по-лаконична, с нея могат да се постигнат истински произведения на изкуството, а не просто копие на действителността, и не на последно място – тя борави със самата светлина. В деня на разговора ни излезе от печат последната му стихосбирка „Епистолариум”, в която е намерил поетичен отговор на реплики от писма, получавани в неговата младост, на които тогава не е обърнал внимание.
На 70 години убежищата за проф. Цочо Бояджиев са семейството, книгите и музиката. Съпругата му е професор по социология, има дъщеря – лекар, син – юрист, две внучки и внук. Предпочита класическия инструментален барок и португалското фадо. Харесва му светлата меланхолия, която излъчва тази музика. Тя е тъжна, но и нежна, чувствена, носталгична, извираща от душата. Философията за него е усилието да разбере загадката на този свят. Тъгите му са запазено пространство за поезията, чрез която изразява своите меланхолии, а фотографията е езикът, на който се възхищава от заобикалящия го удивителен свят. Често казва на курсистите си, че фотографът трябва да коленичи пред обекта на своето внимание. Може би затова Еми Барух нарича изложбата „Убежище” „обяснение в любов към човека” от страна на проф. Бояджиев.
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..