„Важно е българите да разберат, че трябва да работят здраво и да дават всичко от себе си, независимо къде са – дали в родината или в чужбина. Тези, които са тук, вече се убеждават, че без тези критерии, много трудно ще просперират“, сподели своите житейски уроци за слушателите на Радио Благоевград Тома Розов от град Гоце Делчев. От 11 години той живее в Германия, там среща съпругата си, която е от Перник, създават семейство и отглеждат две деца. Младият българин се включи в местната политика и вече е общински съветник в град Вилдесхаузен, провинция Долна Саксония, благодарение на спечеленото доверие сред българската общност и преференциалния вот.
В град Вилдесхаузен живеят около 20 000 души, близо 2 000 от които са българи. „Градът е с подредена инфраструктура, с благоприятни условия за развиване на бизнес и доста търсен от инвеститори“, подчертава Тома Розов и пояснява, че в района са развити предимно хранително-вкусовата и леката промишленост. Фабриката, в която работи, е сред големите, преработва около 200 тона картофи на ден. „Доволни сме от живота тук, предоставят ни се възможности да работим така, че да можем да си позволяваме достатъчно неща“, разказва още Тома Розов. Признава, че не следи политическия живот в България, но се интересува за случващото се в родния край. Не гласува на българските парламентарни избори, защото смята, че не е редно българите, живеещи в чужбина да избират управленците на България. „Твърде дълго съм в чужбина, за да определям бъдещето на хората, които живеят в родната ми държава. Мисля, че хората, които сте там, самите вие трябва да дадете оценка на Вашите политици и на хората, които избирате“, категоричен е Тома Розов и споделя, че „има някаква мистерия в това разделение на българското общество. В нашия град българите сме сплотени, събираме се заедно на празници, помагаме си един на друг, задружни сме. Няма деление, завист, тъй като почти всички сме в средната класа и не гледаме в „паничката на другия“. Най-трудното тук е да се научиш да работиш под час, да си коректен и точен. Тогава наистина нещата се получават“.
Цялото интервю с Тома Розов чуйте в звуковия файл.
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..