Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р С. Стоянова: При очните заболявания най-важна е навременната помощ от лекар

Световният ден на зрението е днес. Отбелязва се от 1998 г. през втория четвъртък на октомври по инициатива на Световната здравна организация в сътрудничество с Международната агенция за предотвратяване на слепотата. Целта е да се привлече вниманието на обществеността към възможностите за лечение на очните болести и за предотвратяване на слепотата. По данни на Световната здравна организация към февруари 2021 г. над 2,2 млрд. души в света имат проблеми със зрението. Мотото на деня за 2021 г. е: „Цени очите си“.

 „Хората се страхуват от пандемията да правят профилактични прегледи на очите си. Търсят лекарска помощ, когато имат проблем. Има заболявания и ситуации, които ако не се проследят навреме, водят до трайно и необратимо увреждане на зрението. Много бих искала да посъветвам българските пациенти 1-2 пъти в годината да ходят на профилактични прегледи, защото всяка болест, когато се открие навреме или се профилактира навреме, винаги води до по-добри резултати“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград д-р Силвия Стоянова, офталмолог в Отделението по офталмология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“. По думите и лечението на катарактата в България е на световно ниво, но само когато е в границите на допустимото да се лекува. Тя е предотвратима, когато се касае само за катаракта, но когато тя е много плътна и напреднала, няма как да се установи дали в очното дъно има проблем с ретината, зрителния нерв, макулна дегенерация или други увреждания. Катарактата в 99% от случаите е лечима, но винаги има процент, в който тя е доста напреднала и понякога няма как с лазерна апаратура да се отстрани това перде.

Д-р Стоянова коментира и характерните за страната ни очни заболявания. „Има заболявания, които не са само очни, но водят до увреждане на зрението. Диабетът е социално-значимо заболяване, което води до увреждане на ретината, за което е необходимо всеки пациент с диабет да посещава профилактични прегледи. В някои случаи се налага да се обработва ретината с лазер и ако този пациент с диабетна ретинопатия не се лекува – води до слепота. От очните заболявания това е глаукомата и пациентите знаят, че на 2-3 месеца трябва да следят очното налягане, да се правят компютърни изследвания. Без тези изследвания няма как да знаем как се развива това заболяване. То бавно прогресира и когато не се контролира и няма профилактични прегледи и води до слепота. Глаукомата каквото вземе не връща. Има много нови моменти в лечението и - нови импланти и съвременни методи за контрол. Не само с капки и терапия. Но когато тя не е достатъчна – винаги има вариант, чрез който се опитваме да помогнем на пациента да влезе в нормите на това очно налягане, което е важно за него. Участвам в 3-годишно проучване точно за хора с окритоъгълна глаукома, в която са на монотерапия, т.е. на един вид капки. Има имплант, който се поставя, както е при катарактата, но е съвсем малък и се разгражда в продължение на 6 месеца. Идеята на този имплант е да лиши пациентът от поставянето на капки, т.е. той да не е ангажиран с това, защото има хора, които не успяват да си поставят капките и по този начин терапията малко или много не е адекватна. Има моменти, в които медицината се опитва и действа и е важно пациентът да участва в своето лечение, да бъде адекватен и да чува специалистите“. 


Очила или капки при ежедневната работа с компютър? Специалистът-офталмолог посочи, че през последната година и половина хората работят в къщи и по някакъв начин очите страдат. „Съветвам пациентите ми да правят почивки, въпреки че мониторите в днешно време са защитени и все по-модерни. Добре е да си поставят изкуствени сълзи – те не са лекарство, но помагат на окото да релаксира. По време на гледането в компютъра се забавят мигателните движения – хората се оплакват от сухота, зачервяване, дразнене. Има много изкуствени сълзи, но е добре да се посъветват със специалист, защото това е индивидуален процес при всеки един от нас“.

 

 Д-р Силвия Стоянова предложи изпитани съвети за добро зрение: „Съветвам хората да посещават 1-2 пъти в годината профилактичен преглед. По-възрастните и хора над 50-годишна възраст, дори и 2-3 пъти в годината. Това би спестило както на тях, така и на нас множество главоболия след това. Страхът знам, че го има, но медицината има определени граници. Когато човек идва и слуша специалистите, всичко ще бъде наред“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55