В Огражден планина, само на няколко километра от Петрич, се намира село Богородица. Пътят до селото е черен, стига се трудно, особено в зимните месеци.
В Богородица живеят около 10 човека, повечето от тях на преклонна възраст. Тук сякаш времето е спряло, няма табели, няма магазин, няма лекар. Някога е имало училище пълно с деца, кипял е живот. Безмълвен свидетел на това е издигащият се в центъра на селото храм „Свети Илия“.
Черквата е изградена в селото през 1884 година. В архитектурно отношение представлява трикорабна псевдобазилика с допълнително пристроена през 1939 година камбанария. В нея се съхраняват ценни стенописи. 203 изображения, дело на братята зографи Антон и Атанас, които според местните са били от Дебърската художествена школа. Иконостасът е триделен, а иконите са от ХIХ век.
Според легенда, храмът „Свети Илия" е запазен по време на турското робство благодарение на стенопис на Св. Георги Софийски, който е изобразен с фес и фустанела. Именно това спира турците да разрушат черквата.
За богатата и древна история на село Богородица свидетелстват останки от антични и средновековни поселения.
Името на селото се свързва със стар манастир, посветен на Света Богородица. Освен това в землището има останки от пет средновековни едноапсидни църкви, част от които, към днешна дата са въстановени благодарение на взаимните усилия на хора, свързани със селото. „Света Петка“ е първият от параклисите. В днешния ден (14.10) чества своя храмов празник, по традиция за здраве и благополучие на вярващите се раздава и курбан. „Свети Спас“, „Света Неделя“, „Свети Илия“ и „Свети Атанас“ са останалите храмове. Те са част от т. нар. „Венец на Света Богородица и дванадесетте апостола“.
Село Богородица е обградено от живописна природа и гледки, които спират дъха, но посетителите на тези места са малко и рядкост.
Въпреки това местните все още таят надежда, че селто им няма да бъде забравено.
В звковия файл може да чуете разговор на Юлия Караджова с Ангел Янкулов и Костадин Тулев от село Богородица.
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..