София – Ню Йорк – Москва – Благоевград…Това е отправната точка на срещата ни в ефир с драматурга, театровед, преводач и режисьор Майя Праматарова, несъмнено космополит в изкуството, без претенцията, че ще проследим постоянното ѝ движение между световните културни столици и други места, още повече – траекторията на нейните интереси и опитности. Както самата твърди, тя не дели нещата, с които се занимава, на център и периферия. На 23 септември в двуезичния STEPS Theatre в Ню Йорк беше премиерата на „Бяло върху бяло“ по нейната пиеса, вдъхновена от Емили Дикинсън и поставяна на различни сцени в различни интерпретации. А от октомври т.г. Майя Праматарова преподава "История на световния театър" във факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В звуковия файл можете да чуете разговора ѝ с Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград.
Майя Праматарова е работила като драматург в ТР „Сфумато“ и в Народния театър „Иван Вазов“. През последните повече от 10 години живее в Ню Йорк и Москва, където доскоро работи в Българския културен институт. Автор е на пиесите: „Не минавай по моста“, поставена в "Театър на Четвърта улица" – сцена на авторитетния New York Theatre Workshop, също „Убийте тази жена!“ и „Револверът“, които са представяни в Белгия, България, Русия, Канада и САЩ. Последният ѝ засега драматургичен текст – „Бяло върху бяло“ – се играе в Ню Йорк, в Русенския драматичен театър „Сава Огнянов“, в Москва и София.
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..