„Хепатит А е ваксинопредотвратима вирусна инфекция на черния дроб, който има есенна сезонност и склонност към епидемично протичане. Механизмът на предаване е фекално-орален, т.е. вирусът се отделя с изпражненията. Попадайки в околната среда и при поглъщане на заразена вода и храна, както и при много близък контакт с болни лица, е възможно да се инфектираме. Това може да се случи и при хомосексуални контакти. Вирусът е изключително заразен, при много малки частици е възможно да се заразим, проблемът е, че вирусът е устойчив към външната среда. Добре е, че високите температури и хлорираната вода го убиват“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.
Клинични характеристики на хепатит А. Възможно ли е някои от симптомите да са сходни с тези на COVID-19?
„Хепатит А е от групата на вирусните хепатити, които имат обща рамка на протичане на клинично изявената инфекция. Тя условно се разделя на 3 стадия. Период преди пожълтяването, период на пожълтяване и период на възстановяване. Всичко това е доста продължително във времето с различна продължителност – около 2 месеца е това боледуване. Точно този период преди пожълтяването – около седмица, някога и малко повече, много често ни затруднява в диагнозата. Особено ако нямаме това мислене, ако не сме разпитали достатъчно добре пациентът дали е рисков или ваксиниран за хепатит А и е възможно да се заблудим в диагнозата. Заболяването започва с температура ,отпадналост мускулни болки, неразположение, гадене, повръщане – както всички инфекции, включително и COVID-19. С тази разлика, че тук не е налице респираторната симптоматика. Когато настъпи периодът на пожълтяване, тогава пациентите забелязват по-светлите изпражнения, а близките виждат пожълтяването на очите“. По думите на д-р Баймакова тогава пациентът изпада в паника от заразата, че е опасен и търси лекарска помощ. Това е периода на изразената жълтеница с усещане за тежест в черния дроб, придружено с безапетитие и умора. В периода на възстановяване пожълтяването започва да изсветлява, пациентът възвръща своите сили и енергия, но това става по-бавно. Това е една част от клиничните изяви на болестта - както всички инфекции, така и тук се наблюдават различни по степен фази – лека, средна, тежка инфекция. Възможно е заболяването да бъде без жълтеница, което е най-трудно за диагностициране. По-неприятното е, че при Хепатит А голям процент от случаите, особено в детска възраст, преобладават безсимптомните инфекции.
Ваксина срещу хепатит А
„Единствената ефективна профилактика и превенция на инфекциозните болести е ваксината. Особено при вирусните инфекции, за които нямаме ефективно етиологично лечение. За много малко вируси има лекарства, но дори и да ги има ефективността при тях не е толкова голяма – да вземеш хапче и за ден да оздравееш. Когато за едно има начин да бъде предотвратено, да се избегне срещата с този вирус или да се смекчи тежестта на клиничната картина, по-добре да се направи ваксина. Рисковите групи, при които е задължително да се постави ваксина са международните шофьори, които се хранят навън и в определени случаи хигиената не може да се спази, работещите в хранително-вкусовата промишленост, наркомани, хомосексуални лица, бездомници, хора с подлежащи чернодробни заболявания. Доброто за този тип хепатит е, че той не хронифицира. Ваксината е препоръчителна за децата, тъй като при тях се наблюдава безсимптомна инфекция. Тя може да се постави при деца над 1 година и е достатъчно ефективна и безопасна и може да се комбинира с други ваксини. Препоръчителна е и за бременни жени, които са изложени на повишен риск. Ваксините могат да се поставят от личните лекари, те са хората, които трябва да информират и мотивират. Ваксината не е част от имунизационния календар и се поставя при желание от родителите, които я закупуват.“ Д-р Баймакова уточни, че е поставила тази ваксина на собственото си дете след навършване на 1 година, защото е убедена, че това е правилно и иска да и спести излишно боледуване.
Превенция
„Най-важна е личната хигиена, миене на ръцете с вода и сапун, излизането навън и избягване посещение на рискови заведения, където нямаме информация за храната. Добре е превантивно да се постави и ваксина срещу Хепатит А. При поява на симптоми да се търси помощта на лекар, а не да прибягва до самолечение“.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..