Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общините са в тежко финансово положение

Снимка: архив

Не е тайна, че в последната година и половина общините понасят тежки финансови удари. От една страна – заради пандемията намаляват приходите. Част от местния бизнес търпи сериозни загуби. Фирмите не могат да заплащат общинските данъци и наеми, ако наемат общински помещения. От друга страна местните фирми търсят помощ от общините, за да запазят бизнеса си. Голяма част от приходите в общинската хазна не може да се получат. Средствата са гласувани предварително, съгласувани са с държавните институции, но пари няма. Това е причина да се преструктурират изразходваните средства. Общинските управи са принудени да прехвърлят средства от едно „перо“ в друго, за да изпълнят основните си функции – да са в услуга на жителите на общините. Това подчерта в разговор за Радио Благоевград изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България Силвия Георгиева. Съвместно с общинските управи на място се търсят решения на конкретните проблеми. Водят се разговори и с представители на министерствата. Големият проблем в момента е подготовката на общинските бюджети за следващата година. Засега никой официално не е разговарял с представители на сдружението и за националния бюджет за 2022 година. Не е тайна, че общинските бюджети се съгласуват с националния, а това ще доведе до забавянето на общинските бюджети. Работата в началото на 2022 година с 1/12 част от бюджета за 2021-ва в много случаи няма да бъде целесъобразно, като се има предвид и факта, че цените на енергоносителите и на редица стоки в края на 2021-ва се повишиха. Това подчерта Силвия Георгиева в разговор с Иван Лазов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Героите не удрят, героите обичат

Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..

публикувано на 11.05.25 в 11:15

70 години село Полето

С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..

публикувано на 11.05.25 в 11:00

Храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда – изграден изцяло от народа

Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..

публикувано на 11.05.25 в 10:30

Певицата Ивана Дякова посвети песен на своята майка

„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..

публикувано на 11.05.25 в 08:50

Опасните игри в социалните мрежи

Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..

публикувано на 09.05.25 в 13:44

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50