Едно от любимите занимания на София Илкова е ръчното изработване на бижута. Използва естествени цветя, а моделите са вдъхновени направо от природата. София Илкова създава колекция от уникални ръчно изработени бижута, които са предназначени както за всекидневието, така и за различни празнични поводи. Бижутата са красиви, специални, оригинални, уникални. Те са авторски модели, всяко едно бижу е изработено ръчно и носи неповторимата индивидуалност на автора. Срещам я в центъра на град Петрич, където живее.
Водещ: Как решихте да се занимавате с изработването на бижута с естествени материали?
София Илкова: Радвам се, че ви харесват. Беше много интересно. Никога не съм си мислила, че ще правя такива неща. Винаги са ми харесвали красивите бижута, винаги съм носила. Никога не съм си мислила, че от моите ръце ще излезе такова нещо. Процесът беше много интересен, бях харесала точно такъв тип бижута с растения, с естествени растения. Търсих много дълго време да си купя. Докато търсих да купя, всъщност започнах да разбирам и за процеса на правенето им. Реших да опитам. Като опитах, се оказа, че това е и една добра терапия. Човек, получавайки вдъхновение, концентрирайки се върху красивото в ежедневието, всъщност прави деня си по-хубав. Така се получи и моят продукт, вдъхновен от красивите неща около нас, вдъхновен от вътрешното желание да изразя себе си. Всъщност, те по някакъв начин са заредени с моята емоция и моята позитивна енергия.
Водещ: Как разбирате, че от един природен продукт ще стане красиво бижу?
София Илкова: На 100% не можеш да разбереш. В първия момент те привлича нещо, дали ще е форма, дали ще е цвят. Появява се идеята. Процесът наистина е много интересен. И много вдъхновяващ. След това пробвам. Понякога се случва след много стъпки да се получи различен от очакването, но интересен и хубав краен резултат.
Водещ: Кои са цветовете, които най-често използвате? Изработвате колиета, пръстени, обеци...
София Илкова: Да, правя много неща. Брошки, гривни. Аз по принцип обичам ярките цветове, нормално е първо да се хвърля на яркия цвят. Всъщност, зависи и от моето състояние. Зависи от това, каква идея се е родила. Защото може да се получи нещо по-различно. Може да се съчетае с някакъв арт елемент, не е задължително да е само растение. Използвам различни цветове. В крайна смета съчетаването може да е на елемент с растение и някакъв друг елемент, който носи допълващ цвят.
Водещ: Сега работите и с нов природен продукт-подправка.
София Илкова: Да, това е едно много интересно взаимодействие с производители на шафран и всъщност от тях дойде предложението да разнообразим продукта, който предлагат. Те предлагат биошафран, който се използва и за готвене, и за подправка, но искаха да разнообразят и затова се обърнаха към нас. Изключително съм доволна от това взаимодействие, защото много хубаво се работи със шафран. Вече изпод ръцете ми се родиха много и различни бижута. Много добре се работи и различи форми могат да се получат. Да, щастлива съм и съм доволна.
Водещ: Какво от тази най-скъпа подправка използвате?
София Илкова: Стигмите. Те се използват и за подправка, които овкусяват ястията. Забелязвам, че тези прозрачните, аз ги слагам в прозрачна епоксидна смола. Те имат един много лек оранжев оттенък около самата стигма, която е сложена в смолата и това изключително много ми харесва. Между другото, ще направим опит, защото обичаме експериментите, ще направим опит и с цвят от шафран. Дано да стане! Много е трудно, но това пък е предизвикателството!
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..