Към този момент повече са въпросите, отколкото отговорите по отношение характеристиките и поведението на новия вариант на COVID-19 – Омикрон. „Неяснотите са много – преди всичко искаме да знаем дали наистина протича по-леко. Това, че е по-заразен и че измества Делта го знаем, но може би ако не протича с толкова тежка клинична картина, е възможно да се окаже, че започваме да излизаме от тежкото положение с пандемията. Но аз съм умерен оптимист и е много, много рано да се говори за това. Не можем да сравним заболеваемостта, която е при доста по-младото население в ЮАР – с тази, която е в Европа при по-възрастно, а в България и доста по-увредено население. Очакваме нови данни“ – това обясни в здравния час на Радио Благоевград – БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести – София. По думите на професор Христова има тревога в Европа и света от появата на Омикрон, защото твърде бързо се разпространява, има предостатъчно хоспитализации заради огромния брой болни. „Българските болници са много претоварени и ако се появи следваща вълна преди тази да си е отишла, ще бъдем в много неблагоприятно положение. Данните, че протича по-леко все още са недостатъчни. Необходими са клинични проучвания и доказателства, а не мнения на отделни лекари. Защото да – това очакваме по принцип – SARS-CoV-2 да премине в групата на вирусите, причиняващи остри респираторни заболявания. Но не вярвам, че това още с омикрон това ще стане, вероятно вирусът още ще мутира, а дотогава ще има още твърде много заболели, а при някои със сериозни усложнения. И когато виждаме, че толкова бързо се разпространява някакъв вариант, сме длъжни да вземем мерки кривата на заболеваемостта да не е с толкова остър връх, а да бъде по-полегата. Това е много важно, за да издържи здравната система“.
Според проф. Христова ще се окаже, че ваксините частично заобикалят омикрон. Въпросът е в какъв процент, т.е. доколко ще бъде ефективен този имунен отговор, създаден чрез ваксина или чрез преболедуване срещу предишните варианти. Проучва се много интензивно и в скоро време се очакват данни за това каква ще бъде ефективността на известните ни ваксини. Освен това се разработват ваксинални продукти с променени участъци, разработват се ваксини, които да хващат по-консервативните участъци на този S протеин, така че да не се налага промяна при всеки нов вариант. „Да се каже, че заобикаля изцяло имунитета не е вярно, но при всички случаи ще има по-намалена ефективност заради огромния букет мутации, които много бързо се появиха в този вариант“. В НЦЗПБ не е спирало секвенирането на проби, на тях се отделя специално внимание. PCR тестовете хващат този вариант на COVID-19, но с тях може да има съмнение, че се касае за вариант.
Проф. Ива Христова е убедена, че до края на тази година омикрон ще бъде в България и много бързо след това ще нарасне като относителен дял. До 2 седмици се очаква информация за ваксините и каква ще бъде тяхната ефективност.
„Тя пада с под 10 процента между различните варианти. Въпреки това ваксините ще бъдат ефективни и ще създават един хубав напрегнат имунитет, с който ще можем да се предпазваме. Трябва да има сдържан оптимизъм за края на пандемията, защо от една страна това зависи от нашето поведение – да спазваме противоепидемичните мерки и да се ваксинираме, за да ограничаваме вируса. От друга страна той ще мутира и ще върви в посока да стане действително широко разпространен, но да причинява сезонни инфекции. Но това няма да стане скоро, това не може да го очакваме с омиркорн. Той може би е началото, но и в това не сме сигурни“.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..