Във фокуса на вниманието ни е самостоятелната изложба живопис на Мариана Маринова, един от разпознаваемите, обичани автори на българската художествена сцена, която тя е нарекла „Отвъд видимото” и която беше представена на 3 декември в зала „Аполон” на Центъра за себепознание „Орфей” в столицата. В известен смисъл може да се твърди, че тя има характер на „представителна извадка”, макар и да показва малка колекция от творбите на художничката, ненарушаващи дистанцията от конвенционалната жанрова система и разбира се, добавящи още от присъщата й тайнственост и магичност към постоянно движещия се пъзел на нейната творческа природа.
„Не всеки живописец има такова чувство за тон, за материя, каквото притежава Мариана – каза при откриването изкуствоведът и професор в Националната художествена академия Чавдар Попов. – Нейната живопис, обърнете внимание, се изгражда на базата на цветни „маси”, тонални, а не на контур, на ясна предметна форма, или на фигура, или, да кажем, на някаква строга закономерност в разпределението на пространстванените планове. При нея живописта е една трепатна материя, получаваща се от особеното третиране на мазката, която поема в себе си по един удивителен, даже бих казал магичен начин донякъде, и цвета, и светлината в себе си.”
Мариана Маринова е родена в Хасково през 1960 г. Завършва през 1985 г. Националната художествена академия, специалност живопис при проф. Иван Кирков. От 1987 г. до днес има 35 самостоятелни изложби. Участвала е също в множество колективни изложби, международни симпозиуми, пленери и резиденции. Член е на Съюза на българските художници от 1989 г. Нейни картини притежават галерии и частни колекции в България, Германия, Франция, Гърция, Швейцария, Белгия, САЩ, Русия, Боливия и др.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..