Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Куполните къщи – нестандартен избор или ефективно строителство?!

Защо куполи? Ако погледнем вековните религиозни храмове, ще забележим важен архитектурен елемент – покривната конструкция е куполна. Още от древността кръглата форма е била приемана за хармонична и най-близка до естествените форми в природата. И това е неоспорим факт, защото дори празните  през зимата щъркелови гнезда са кръгли, както и жилищата на повечето бозайници са сферични. От звездите над нас до всички живо в околния свят – сферата е символ на движението, кръговрата, колелото на живота.

И до днес типичният дом за всеки ескимос са кръглите снежни къщи – иглута, а наследниците на азиатските номади в Монголия все още живеят в преносимите куполни къщи – юрти.

Куполите не са ново откритие, не са и нестандартна приумица или модно течение, категоричен е Генчо Генчев, който от години представя чрез лекции и семинари ефективността на този вид кръгъл дом без ъгли. Генчо с екип от съмишленици изграждат геодезични куполни конструкции. По думите му тези домове са с  40%  по- голяма енергийна ефективност. За хората избрали да живеят в дом със сферична форма предимствата не са малко, твърди той и ги  изброява – чувство на уют и хармония, такъв дом е надежден и се отличава със сеизмична устойчивост, както и с постоянна циркулация на въздуха, вътре в купола. За Генчо Генчев куполните къщи ще стават все по-предпочитани за живеене.

И още за куполните къщи от интервюто на Агнес Манова с Генчо Генчев, лектор и специалист в геодезично куполно строителство:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Българско участие на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки

Проф. д-р Валентин Василев ще представи Благоевград и страната ни по време на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки, който ще се проведе в Подгорица, Черна гора, в средата на май. Той ще бъде лектор по време на форума, на който ще участват и представители на САЩ, Полша, Малта и Индия. Сред тематичните области, които ще бъдат..

публикувано на 30.04.25 в 09:42

Зелено бъдеще за Падеш

На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...

публикувано на 29.04.25 в 11:07

Защо хората не застраховат имуществото си?

30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е  нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..

публикувано на 29.04.25 в 10:54

Снимат биографичен игрален филм за Лили Иванова

Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...

публикувано на 29.04.25 в 10:49

10 дни Банско джаз фестивал 2025

Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..

публикувано на 28.04.25 в 14:48

Изложба в Кюстендил разкрива малки късчета българска памет

Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..

публикувано на 28.04.25 в 10:43

Какво трябва да знаем за астрологията?

Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...

публикувано на 28.04.25 в 09:44