Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р М. Николова: Дефицитът на витамин В12 води до анемия

3
Д-р Мария Николова

Дефицитът на витамин В12 и функциите му в човешкия организъм – тема, която коментира в здравния час на Радио Благоевград проф. д-р Мария Николова, клиничен имунолог, завеждащ отдел „Имунология“ в Националния център по заразни и паразитни болести.

„Витамин В12 е един от осемте витамина от  група В – водоразтворим витамин. Дефицитът засяга два ключови метаболитни процеса в организма. Единият е свързан с образуването и поддържането на веществото миелин – веществото, благодарение на което се провеждат сигналите в нервната система. Другият процес  е свързан със синтеза  на ДНК. От това зависят всички клетки в организма, тяхното размножаване. Но най-вече на бързо делящите се клетки на костния мозък, от които се образуват кръвните клетки. Характерно състояние, свързано с дефицит на този витамин е анемията, която се проявява със съответните типични признаци“ – каза проф. Николова. Тя коментира и рисковете при ниските нива на витамин В12 и възможните причини за тях: „Рисковете произтичат от биологичните функции на витамина. На първо място се засяга продукцията на ДНК и процеса на деление на клетките, съответно се нарушава кръвотворната функция на костния мозък. На второ място се засягат функциите на нервната система. Когато е налице субклиничен дефицит, проявите са по-леки – лесна уморяемост, слабост, усещане за прималяване. Тежките форми на дефицит могат да се проявят като мании, психоза, бързо прогресираща старческа деменция . Други възможни прояви са отслабен имунитет, репродуктивни проблеми, нарушено кръвообращение, всички прояви на анемия“.

При какви състояния се назначават изследвания на витамин В12 на пациент?

„Състоянията ,които са свързани с евентуален дефицит на витамина, се определят от начина на неговото усвояване от организма. Причините за дефицит са две: логично намален прием и затруднено усвояване. Трябва да се има предвид, че с храната витаминът постъпва в комплекс с белтъци. За да се усвои от организма първо е необходима кисела среда за отделянето му от тези белтъци,  такава кисела среда имаме в стомаха. На второ място е нужен един транспортен протеин, за да може протеинът да премине чревната лигавица и да навлезе в кръвта. Най-често дефицитът е свързан с липса на този транспортен протеин. Наблюдава се при някои определени състояния – автоимунни заболявания, при които имунната система атакува този транспортен протеин. Сравнително рядко то е генетично обусловено състояние, както и липсата му. По-рядко дефицитът може да се дължи на недостатъчен внос, защото на практика с храната ние поемаме достатъчни количества. Трябва да се има предвид, че витаминът се съдържа изключително в храните от животински произход – млечни храни, яйца, всички видове месо и морски дарове. Това трябва да имат предвид хората, които са склонни да избягват месото, вегетарианците, най-вече веганите, които изключват напълно животинските продукти. Съветваме хората, които ограничават животински продукти да си осигурят изкуствен внос на витамина, има обогатени храни като някои видове мюсли например, но и като хранителна  добавка. Медицински състояния, които са свързани с нарушена киселинност на стомаха, оперативни интервенции, при които се отстраняват части от стомаха, тогава по лекарско предписание се назначават лекарствени продукти със съдържание на витамин В12“.               


Витаминът не се произвежда от човешкия организъм, единственият източник е храната, поради което тя трябва да бъде разнообразна.

„Дневните нужди като количества витамин В12 са минимални – от порядъка на 2 микрограма – 2.4-5 са нормите за възрастни, малко по-високи – 2.6 микрограма за бременните и кърмачките. Искам да подчертая, че това е един много важен период, когато наистина трябва да се следи за постъпването на този витамин, защото той е изключително необходим за нормалното развитие на зародиша, за образуване елементите на нервната система и след това за растежа на кърмачето. В този смисъл майките трябва да са много внимателни с диетата“.

  Доколко е необходимо редовно проследяване нивата на витамин В12, през какъв период от време, в лабораторна среда ли се установяват?

 „Дефицитът на този витамин е сравнително рядко състояние. При обикновена диета ние приемаме нужните количества, освен това доста големи количества от витамина са складирани в черния дроб. Така, че даже и да се храним едностранно, трябва да минат години преди да се прояви клиничен дефицит. Данни  от големи проучвания сочат, че около 3 процента от населението в млада възраст – до 50-55 години, страда от такъв дефицит. Проучвания в САЩ и  Великобритания показват, че 6% от хората до 60 годишна възраст имат дефицит, процентът нараства при възрастните по ред причини: различни заболявания, увреждащи храносмилателната система, намалена киселинност в стомаха и др. Когато говорим за проследяване – ако нямаме някакви прояви, съмнения или клинични състояния, свързани с евентуален дефицит – не е необходимо.“

   

Има хора, които инжектират витамин В12 за повишаване на енергията, доколко това е опасно?

„Това е реакция на една от проявите на дефицита, защото този дефицит засягащ функциите на нервната система действително се проявява с мускулна слабост, лесна уморяемост, нарушения в съня,  прояви на депресия. За съжаление едно често срещано днес състояние. Хората предполагат може би, че колкото повече, толкова по-добре и биха могли да наваксат с по-големи дози. Това е напълно индивидуално решение, защото повече от 3 микрограма дневно практически не се усвояват. В този смисъл дори и да увеличаваме  дозите, ползи за нас няма. На първо място трябва да бъде диагностициран този дефицит, след което да се предприемат някакви мерки. По отношение на рисковете от прекалено големи количества има доста проучвания в тази насока, че витамин В12 би могъл да увеличи риска от образуването на туморни клетки. Казахме, че той е необходим за бързо делящите се клетки. Най-бързо делящите се клетки са тези на новообразуванията. Големи проучвания има в тази насока, например при едно такова проучване са сравнявани 2 групи от хиляди участници. Едните взимат високи дози витамин В12, за да се предотвратят усложнения от остеопороза. След 3 до 5 години се оказва, че при тях рискът от развитие на колоректален карцином е статистически значимо увеличен. Т.е. реално не трябва да се рискува с излишно приемане на високи дози от витамина. Другият рисков фактор, е че витамина участва в неоангеогенезата за образуването на кръвоносни съдове от самия тумор като му позволява да се разпространява в организма, така че при налични тумори вече може да се потенциира метастазирането“.

Клиничният имунолог проф. д-р Мария Николова препоръча на слушателите да не се възприема буквално девизът „Колкото повече, толкова повече“, защото добре функциониращият организъм е балансирания организъм – както дефицитът, така и излишъкът на есенциалните вещества може да бъде свързан с патологични прояви. „Не си поставяйте сами диагнози, не си назначавайте сами скъпоструващи изследвания. Българинът е склонен да действа отзад напред.  Прочита нещо от ненаучната литература, след което тръгва да си прави изследвания, обикновено в няколко лаборатории. Като получи различни резултати се обърква и най-накрая търси съвети на лекар. Лекарите са тези, които назначават лабораторните изследвания и ако е необходимо се предприема лечение“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55