Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Рестартирай Европа“: Европарламентът иска закон за справяне с кибернасилието, основано на пола

Евродепутатите приеха доклад за законодателна инициатива за справяне с кибернасилието, основано на пола. Според ЕП в наказателното право е необходимо общо определение на кибернасилието, основано на пола, както и хармонизирани минимални и максимални наказания.

Парламентът призовава Комисията да криминализира кибернасилието, основано на пола, и призовава Съвета да разшири списъка на "престъпленията на ЕС", т.е. официално да признае, че насилието, основано на пола, е особено тежка престъпност с трансгранично измерение.

“Кибернасилието, основано на пола, оказва сериозно въздействие върху основните права и свободи на хората, върху тяхното достойнство и живот на всички равнища“, категоричен е съдокладчикът Елисавет Воземберг-Вриониди (ЕНП, Гърция).

“Този доклад е силно послание към Комисията, в което отново се подчертава, че изискваме конкретни действия за борба с кибернасилието, основано на пола. Препоръчаните от нас законодателни мерки следва да бъдат включени във всеобхватната директива срещу насилието, основано на пола, във всичките му форми. Става дума за правото, за правата на човека, за демокрацията: трябва да гарантираме, че всяка жена е в безопасност от насилие”. Така смята съдокладчикът Силвия Спурек (Зелените/ЕГА, Полша).

Според Мария Нойхел (Социалисти и демократи, Германия) пандемията от COVID-19 е довела до драматично увеличение на кибернасилието, основано на пола. „Кибернасилието срещу жените е бич срещу Европа“, допълва тя.

По данни на Европейския институт за равенство между половете седем от десет жени са се сблъсквали с киберпреследване в условията на коронакриза.

„Призоваваме за реални действия, които да индентифицират кибернасилието като престъпление“, казва Мария Сорая Родригес- Рамос (група Renew Europe, Испания).

Очаква се през март 2022 г. Европейската Комисията да предложи закон за борба с насилието над жени, който да включва превенция, защита и ефективно наказателно преследване, както онлайн, така и офлайн.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Боряна Шалявска за "Ела (си) в Благоевград": Имаме новорегистрирани жители

Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“.  Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..

публикувано на 22.07.25 в 15:03

Фестивал „Тракийски мистерии“ разкрива магията на Хераклея Синтика

Вълнуващо  културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще  се проведе на  26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..

публикувано на 22.07.25 в 11:34

В Петрич изграждат двуетажен паркинг

Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58