„При „Делта“ и „Омикрон“ симптоматиката е сходна, както протичането и лечебните мерки, така че особено значение за това дали е „Алфа“, „Бета“, „Гама“, „Делта“ или „Омикрон“ – няма. Различното е как той се разпространява в популацията, как се разпространява сред хората. Т.е. опасността не е в индивидуален план, а е в обществен план, защото по-високата заразност и избягването на досегашния имунен отговор, независимо дали от преболедуване или от основната ваксинация, прави това заболяване по-опасно. На практика той увеличава броя на възприемчивите хора в страната ни. Хората могат да боледуват повторно, независимо дали са го прекарали или са ваксинирани с основния курс. Това, което е ясно, че върши работа е постериран имунитет – т.е. основна ваксинация плюс бустерна доза, която защитава в някаква степен, за да може да се прекара това заболяване по-леко и да не се налага да се влиза в болница“ – така коментира характеристиките на новия вариант на COVID-19 – „Омикрон“ пулмологът д-р Александър Симидчиев в здравния час на Радио Благоевград – БНР. По думите му поради високата степен на мутация на този вирус – над 30 мутации в S-протеина и почти 60 мутации в целия вирус, му дават възможност да се размножава на различно място. Размножава се по-високо в дихателните пътища, поради което дава повече симптоматика от горните дихателни пътища и по-рядко засяга белия дроб. Протича по-леко, но за сметка на това е много по-заразен, поради което боледуващите могат да се повишат масово. Поради това дори и да протича по-леко може да засегне повече хора, с което да включи и повече рискови хора, поради което се очаква болничните заведения отново да бъдат много натоварени. Не защото протича по-тежко, а защото засяга повече хора.
Как лекарите ще подхождат при лечението на „Омикрон“?
„Това, което трябва да се случи е да има стандартизирани протоколи за доболнично лечение, както и за болнично лечение, които да се спазват практически религиозно. Т.е. тези протоколи, трябва да бъдат разработени от Министерството на здравеопазването с критериите за лечение. В амбулаторни условия – т.е. пациентът не е тежко болен – с ясни критерии какво значи да не е тежко болен – сатурация, пулс, при каква температура, при какви придружаващи заболявания може да бъде лекуван в амбулаторни условия. И при какви условия рискът на боледуване в домашни условия е твърде висок и пациентът трябва да бъде хоспитализиран, за да не се стигне до необратими усложнения. Това, което е неприятно по принцип при коронавирусите и при този вариант на вируса е, че всяко следващо боледуване надгражда върху увредата от предишните. Трябва да се събере експертна група от МЗ и да преценят от всичките световни протоколи кой е най-приложим и най-естествено да бъде прилаган в България. Да се разпространи и да се обясни защо точно този протокол трябва да се спазва от всички. Най-елементарният вариант е защото той пази и пациентите, и лекарите. Когато имаме стандартизиран протокол знаем, че това са категорично работещи подходи, оценени от световната научна общност“.
Д-р Симидчиев коментира и възможността ваксиниран гражданин и преминал през COVID-19, да се зарази с „Омикрон“.
„Това, което е различното при „Омикрон“ е, че в резултат на многото мутации на практика възстановява чувствителността спрямо себе си при хората, които преди това са ваксинирани или преболедували. Хубавото обаче е, че когато човек е ваксиниран и преболедувал, има възможно най-високото ниво на имунен отговор, който може да се получи. Т.е. рискът от тежко боледуване в този случай ще е минимален. Да, възможно е човек да се зарази, защото „Омикрон“ избягва имунната защита до момента, но той я избягва само частично, поради което реално боледуването е по-леко при хора, които са ваксинирани и имат бустерна доза, или ваксинирани плюс преболедували.“
Според д-р Симидчиев днес е различна динамиката на разпространение на вируса от всички вълни до тук, като една от причините е, че едновременно се разпространява „Делта“ и „Омикрон“. До 2-3 седмици ще има по-голяма яснота за поведението на „Омикрон“. В страни с високо ваксинационно покритие, или населението е младо - както ЮАР, където има много млади хора, а Англия е с по-високо покритие на ваксинирани – там протичането на „Омикрон“ може да е по-леко. „В България нито ни е младо населението, нито има високо ваксинално покритие – при това положение как да преценим какво ще бъде поведението на „Омикрон“ в нашата популация. Когато говорим на експертно ниво за популацията в България, не е за индивида колко тежко ще го прекара, а за обществото ни колко тежко ще бъде засегнато“.
Специалистът бе категоричен, че вълната на „Омикрон“ добавя колективен имунитет. Но в страни с ниско ваксинационно покритие и голяма част от населението не се е срещало с коронавируса, „Омикрон“ ще бъде първият, с който се срещат и не е сигурно дали това ще бъде максимално леко, или ще бъдат много хора, които боледувайки ще влизат в болница.
„За България е много трудно да се правят прогнози. Да, в света може да преминава по-леко – в Израел, Англия, заради високото ниво на ваксинирани. В ЮАР и Израел заради по-младото население. В България има застаряващо население с много допълнителни заболявания. Има неефективно работеща здравна система и на фона на това много ниско ваксинационно покритие. Т.е. всички параметри, които би следвало да помогнат да преминаваме по-леко, реално ги няма. Аз лично не съм много голям оптимист за това как ще продължи пандемията, особено при ниското ниво на спазване на мерки, което позволява този високо заразен вирус да се разпространява безпрепятствено при хора, които неправилно носят маски или въобще не ги носят и масовото събиране на хора в затворени помещения.“ – каза в заключение д-р Александър Симидчиев, пулмолог в Медицинския институт на МВР – София, заместник председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..