Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Баймакова: Варицелата преминава най-тежко при възрастни, имунокомпрометирани и кърмачета

Д-р Магдалена Баймакова

Варицелата е едно от най-честите инфекциозни вирусни заболявания в детска възраст. В редица случаи ненавременното лечение води до много сериозни усложнения на здравето. В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на Радио Благоевград – БНР, специалистът от ВМА – София коментира  източниците на зараза, инкубационен период, бременност и варицела, лечение.
 „Варицелата  е остро вирусно, високо заразно, ваксинопредотвратимо заболяване. Причинява се от високо заразен вирус. Механизмът на предаване е въздушно-капков –т.е. чрез секретите от горните дихателни пътища, както и при директен контакт със съдържимото от обривните единици. Болният човек е източникът на заразата“.
Характерна симптоматика, инкубационен период:
„Инкубационният период е от 11 до 22 дни, средно около 14 дни. Болният е заразен 2 дни преди появата на обривите и през целия период, в който преобладават обривните единици до образуване на крусти. Т.е. около  седмица сме заразни. При част от пациентите имаме предвестници на болестта като общо неразположение, отпадналост, гърлобол, главоболие, лека температура. При други, особено в детска възраст се забелязва появата на обривни единици. Първоначално те обхващат лицето и се разпространяват по цялото тяло, крайниците. Важно за този обрив е, че го търсим и намираме по окосмената част на главата, устната кухина, т.е. по лигавиците. Цялото тяло – отвън и отвътре, е в обриви, които имат много характерна еволюция. Първо започват макули, папули, везикули, пустули понякога и накрая крусти. След всяка една фебрилна реакция и фебрилен пристъп се появяват нови обривни единици. В  един малък кожен участък е възможно да открием всички тези разновидности на еволюцията на обрива. Понякога е възможно да се появи много силно главоболие, отпадналост, неразположение, безапетитие. Възможни са прояви от страна на нервната система – енцефалит, церебелит, развитие на тежки пневмонии. При отделни хора са възможни по-леки форми.“
Варицела при възрастните:
 „Тъй като заболяването е изключително заразно, по данни до 15-годишна възраст  се  преминава през инфекцията, т.е. първичната среща с варицела зостер вируса и развиват клиничната форма на варицелата. По една или друга причина немалка част от възрастните, особено живеещите в динамичния съвременен свят, не са се срещнали с вируса в детска възраст. Като по-възрастни – 30-40, дори 50-годишна възраст, могат да се срещнат с вируса и да развият първична реакция на инфекцията. При по-възрастните лица, имунокомпрометирани, или при малките кърмачета – тежестта на инфекцията е най-голяма.  Когато преминем през инфекцията, след като за първи път сме се срещнали с вируса, той не изчезва от нас, а остава в нашия организъм и при определени ситуации – срив на имунитета, боледуване, може да се реактивира. Но тогава клиничната картина не е така тежка и драматична. Налице са само локални прояви под формата на херпес зостер – с болка, общо неразположение, зачервяване, поява на обрив“.
Лечение на варицела: 
„Пациентът се изолира, тъй като е заразен, подсигуряваме му постелен режим, покой на тялото, овладява се интоксикацията, дехидратацията, приема се течно-кашава храна. Съществуват и противовирусни лекарства за това вирусно заболяване, които са достатъчно ефективни. Но за да има успех при тяхното приложение, трябва възможно най-рано да се включат в терапията. Те са приложими само при възрастните хора, имунокомпрометирани, бременни и малки кърмачета. Не е необходимо всеки да ги приема, а само изброените групи. Децата не приемат противовирусни лекарства, защото при тях клиничната картина е по-леко изявена. Курсът на лечение основно е 5 дни, но в някои случаи е възможно да продължи до 7 дни, има и венозни форми на приложение на противовирусните медикаменти“.
Варицела и бременност:
„Възможно е ако в ранна детска възраст не сме се срещали с вируса.  По време на бременност, както е сега през зимата и е пика на инфекцията, е възможно бременна жена да се разболее. При бременността в началото, т.е. първите  20 седмици, рядко може да се развие конгинитален синдром с хипоплазия на крайници, катаракта, микоцефалия на новороденото. През втория и третия триместър бременната има риск да развие по-тежка вирусна пневмония, а детето херпес зостер в кърмаческа възраст. Най-големия проблем е ако бременната се инфектира около периода на раждане – 5 дни преди, 2 дни след раждането. Тогава е най-тежката изява на варицелата при новороденото и с голям леталитет – около 30 процента. Тогава бебето е напълно беззащитно – получава само вируси, без да има протекция от майката. Ще получи протекция от майката ако тя развие инфекцията 1 до 4 седмици преди раждането -  т.е. тя има достатъчно време да образува антитела и да ги предаде на детето“.
Ваксина при варицела:
„Имаме налична ефикасна жива ваксина, която предпазва от заболяването. В някои страни тя е включена в задължителния имунизационен календар и след нейното въвеждане в тези страни се забелязва намаляване разпространението на инфекцията. При условие, че говорим за антропоноза, т.е. човекът е източник на инфекцията, и е изключително заразно заболяване, единственият начин да се справим с него е чрез ваксинопревенция.“
Д-р Баймакова не подкрепя идеята на родители, които нарочно  водят децата си при заразени, за да преминат през варицелата докато са малки.
„Това донякъде кореспондира с данните, че при децата инфекцията протича по-леко, но нямаме никаква гаранция всяко дете как ще отреагира. Да не забравяме, че е възможно да настъпи по-тежка проява на болестта. Не мисля, че е удачно да излагаме децата си умишлено на зараза“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55