Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Магдалена Панайотова: Дадох си сметка, колко важна e темата за разбирателството между Изтока и Запада

Снимка: архив

„Дадох си сметка, колко важна e темата за разбирателството и неразбирателството между Изтока и Запада. В темите, които съм разглеждала се оформя образът на своя, на другия, на чужденеца, приключенията на идентичността, търсенето на ориентири в съвременната среда и се дискутира възможността да бъдем истински толерантни, защото различието продължава да носи една латентна враждебност“, сподели за слушателите на Радио Благоевград проф. Магдалена Панайотова по повод своята нова книга „По шевовете на литературата“ (Между Изтока и Запада – граници и идентичности).   

За книгата „По шевовете на литературата“. 

„Смятам, че една добра книга не трябва да дава толкова добри отговори, колкото да „зачовърка“ у читателя нещо, което да го накара да прочете съответните текстове, за които тя говори, да си състави свое мнение“, убедена е проф. Магдалена Панайотова. И разказва, че е обединила в книгата си творби на балкански автори и на така наречените от Салман Рушди „преведени хора“, хора, които идват от Изтока, писатели, които преодоляват различията. Защото такива като него не само се включват в новата европейската литература, но те изцяло променят модела. „Вълнува ме идеята какво носи другостта на това късче земя – Балканите. Знаем, че  те много често са наричани „врящ котел“, „другото на Европа“ и съм се опитала да видя в тази земя с неясна и проблематична принадлежност, какво се случва с отношенията: близък – непознат, далечен; Източна – Западна Европа; в какво е идентичността на съвременния човек; как се осмисляме балканците… За такива неща разсъждава тази книга, през митове и стереотипи се опитва да види болката на това да си балканец и да си гражданин на Европа, наследник на Крали Марко и същевременно европеец“, разказва проф. Панайотова и посочва, че нейната книга „По шевовете на литературата“. (Между Изтока и Запада – граници и идентичности) няма амбиция да представи цялата световна литература, но има амбицията да покаже какво се променя в нея.

За град Търнава и висшето образование в Словакия.

Проф. Магдалена Панайотова даде това интервюто за Радио Благоевград от словашкия град Търнава, където е на работно посещение, свързано с общ проект с Търнавския университет. „Ритъмът в Словакия е много спокоен, спазват се разбира се всички мерки, донякъде доста по-строги, отколкото в България. Носят се маски с респиратори, а не просто обикновени маски. От друга страна няма никакъв стрес, има спокойствие по улиците, не се нагнетява чувството на някакъв ужас. Аз гледам словашка телевизия, разбира се има дискусии, но нямам усещането, че се готвят някакви големи промени, усещането за това, че сме на ръба на война или нещо подобно. Търнава е едно доста спокойно градче с дълга история, тук университетът е основан през 1680 година. В университетското образование имаме близки неща, има и доста различия. Например студентите са изцяло дотирани от държавата. Разбира се,  има и платено обучение, но то е много по-малко развито. От друга страна – доста близки са нещата по отношение на акредитацията на съответните висши училища. И тук се изисква доста документация и смея да кажа, че при научните степени, получаването на степен  доцент и професор в Словакия, нещата са доста по-сложни, отколкото в България. Изискванията тук са доста по-сериозни“. 

Нова магистърска програма по чуждоезиково обучение в ЮЗУ – Благоевград.

Партньорството между ЮЗУ – Благоевград, Софийския университет, Шуменския университет и Търанвския университет е по линия на програмата „Наука и образование за интелигентен растеж“. Проектът  е свързан със създаването на магистърската програма „дигитални компетентности в чуждоезиковото обучение“, която е обща и за четирите университета.  „Програмата е много интересна, тя предвижда обучение в една  изключително интересна специалност, като не просто обучение на чужд език, а усвояването на дигитални  компетентности при изучаването на чужд език. Нашите партньори се включват с разработка на курсове“, поясни проф. Панайотова и обяви, че програмата ще стартира през септември тази година.

Цялото интервю с проф. Магдалена Панайотова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц.Чайров от ЮЗУ с три патента в областта на лекарствата

Доц. д-р Радослав Чайров е зам.-декан на Природо-математическия факултет и ръководител на Катедра „Химия“  в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Роден в Перник, но от 25 години е в Благоевград. Той работи в областта на модификацията на лекарствените средства. За него това е истинско предизвикателство. Има три патента в тази област.  Става доцент с много упорита..

публикувано на 07.05.24 в 15:39

На Великден в село Долене откриват къща с люлка

Село Долене е разположено в южните склонове на Огражден планина. То има древна и богата история, но в момента постоянните му жители са само седем.  От  2018 година, учредителите на сдружението „Долене за поколенията“  започват възстановяването на къщите в селото с амбицията да превърнат родното място на дедите си в културно-образователна..

публикувано на 05.05.24 в 11:30

Красимир Герчев: Здраве, късмет и благополучие във всеки дом

„Да помага Великден, честит Гергьовде н !“ – под този надслов са обединени празничните прояви  в община Разлог. „ Ние се стремим да предадем това, което очаква публиката,  но има неща, на които държим, желаем и подкрепяме  и това е да бъдат автентични. Защото в цялото това разнообразие  в Европейския съюз и в света  в тази отвореност, не..

публикувано на 05.05.24 в 11:24

Проф. Магдалена Панайотова: Великден е празник на надеждата

Проф. Магдалена Панайотова е преподавател в Софийския университет,  главен  редактор на списанието 'Езиков свят“ на Югозападния университет в Благоевград,  секретар на ПЕН клуба на писателите в България. „ Преди всичко Великден е празник на надеждата. Но за мен лично е и празник на равносметката “, каза за Радио Благоевград проф. Панайотова. Тя..

публикувано на 05.05.24 в 11:22

С програма „Еразъм“ ставаме посланици на ЮЗУ и Благоевград по света

Доктор Яна Манова е преподавател в Катедрата по романистика и германистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“ и е един от много посланици на благоевградския университет по света. Наскоро тя се завърна от международен академичен обмен по програма „Еразъм“ в университета в град Ризе, Турция. „ЮЗУ „Неофит Рилски“ има договори за партньорство по програма „Еразъм“ с..

публикувано на 02.05.24 в 14:44

Концерт под надслов "Нашият Великден" в село Баня

Кметство село Баня и НЧ "Просвета-1908" канят на празничен концерт под надслов "Нашият Великден". Баня е единственото населено място, в което Великден се е празнувал цели четири дни. „Заедно ще се върнем в спомените си, пред нас ще "изплуват" картини от местностите "Силевица" , "Аранджела" , "Дабето" и "Варвара". Места, които хората от..

публикувано на 30.04.24 в 15:07
Злата Ризова

Дневният ред на омбудсмана ще бъде определен от благоевградчани

Дневният ред на Злата Ризова в ролята й на омбудсман ще бъде определян от благоевградчани. Аз ще застана зад всеки един, който аргументирано и последователно защитава обществени въпроси и дори самия себе си. Това заяви в предаването „Сюжети от деня“ новоизбраният обществен посредник в община Благоевград. Тя коментира и отхвърленото предложение за..

публикувано на 30.04.24 в 12:28