Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детска енциклопедия ще разказва за произхода на македончето

Фондация „Македония“ дари нови 450 книги, в рамките на Кампанията „Дари българска книга за Македония“, разказващи за борбите на българите в Охридско и Костурско. Това е третата книга, която Фондацията отпечатва фототипно.
„Тази книга е издадена през 1926 г., преди почти 100 години, от Македонския научен институт в София. Съставена е от проф. Любомир Милетич по спомените на няколко войводи на ВМРО от Охридско, Костурския край. Най-популярен сред тези войводи е Деян Войвода или Деян Димитров от село Лактине, Охридско, което е дало много войводи, които са могли да поведат българския народ в нелеката борба за свобода. Книгата е интересна, защото е от „извора“ буквално, спомените на войводите са били пресни. Те са записвани само няколко години след събитията, докато са били все още живи. Четивото не е обемно, но е много ценно както за младите македонци, така и за младите българи“ – коментира Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
Той обясни, че започва подготовката за издаване на детска енциклопедия на тема: „Произходът на македончето“. Книжката ще бъде с много апликации, рисунки и автентични снимки, както и с подходящ текст за деца от 7 до 14 години. Идеята е, по увлекателен за децата начин, да бъде разказано коя е историческата истина за произхода на македонските деца. 
„Това вече е истинско предизвикателство, с което се надявам Фондация „Македония“ да се справим. Имаме няколко заявки от по-млади български историци, които са специалисти в тази част от историята, която се води „Възраждане и съвременна история“ от 20-ти век. Първо, трябва да се напише текстът, който трябва да бъде подходящ за деца от 7 до 14 години. Това е наистина едно голямо предизвикателство, защото трябва да се представи историческата истина по един увлекателен, за децата и подрастващите хора, начин. Снимките и рисунките трябва да са авторски, защото не можем да разчитаме на готови такива. Когато се прави една такава детска енциклопедия, тя се изработва от „А“ до „Я“, почти нищо няма да бъде взето готово. Искаме да покажем на македонските деца каква е истината за техния произход“ – съобщи още Виктор Стоянов.
80 хиляден ще бъде тиражът на детската енциклопедия. Езикът ще бъде адаптиран на македонска регионална норма на българския език, така че текстът бъде достъпен и близък за читателите. Подготовката на изданието ще отнеме няколко месеца, след отпечатването ще започне и самото разпространение, като амбицията е до края на годината, книжката да стигне до децата в Република Северна Македония. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21
Доц.д-р Иванка Сакарева

Изкуственият интелект няма да унищожи професията на преводача

Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..

публикувано на 10.01.25 в 11:17

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16