Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детска енциклопедия ще разказва за произхода на македончето

Фондация „Македония“ дари нови 450 книги, в рамките на Кампанията „Дари българска книга за Македония“, разказващи за борбите на българите в Охридско и Костурско. Това е третата книга, която Фондацията отпечатва фототипно.
„Тази книга е издадена през 1926 г., преди почти 100 години, от Македонския научен институт в София. Съставена е от проф. Любомир Милетич по спомените на няколко войводи на ВМРО от Охридско, Костурския край. Най-популярен сред тези войводи е Деян Войвода или Деян Димитров от село Лактине, Охридско, което е дало много войводи, които са могли да поведат българския народ в нелеката борба за свобода. Книгата е интересна, защото е от „извора“ буквално, спомените на войводите са били пресни. Те са записвани само няколко години след събитията, докато са били все още живи. Четивото не е обемно, но е много ценно както за младите македонци, така и за младите българи“ – коментира Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
Той обясни, че започва подготовката за издаване на детска енциклопедия на тема: „Произходът на македончето“. Книжката ще бъде с много апликации, рисунки и автентични снимки, както и с подходящ текст за деца от 7 до 14 години. Идеята е, по увлекателен за децата начин, да бъде разказано коя е историческата истина за произхода на македонските деца. 
„Това вече е истинско предизвикателство, с което се надявам Фондация „Македония“ да се справим. Имаме няколко заявки от по-млади български историци, които са специалисти в тази част от историята, която се води „Възраждане и съвременна история“ от 20-ти век. Първо, трябва да се напише текстът, който трябва да бъде подходящ за деца от 7 до 14 години. Това е наистина едно голямо предизвикателство, защото трябва да се представи историческата истина по един увлекателен, за децата и подрастващите хора, начин. Снимките и рисунките трябва да са авторски, защото не можем да разчитаме на готови такива. Когато се прави една такава детска енциклопедия, тя се изработва от „А“ до „Я“, почти нищо няма да бъде взето готово. Искаме да покажем на македонските деца каква е истината за техния произход“ – съобщи още Виктор Стоянов.
80 хиляден ще бъде тиражът на детската енциклопедия. Езикът ще бъде адаптиран на македонска регионална норма на българския език, така че текстът бъде достъпен и близък за читателите. Подготовката на изданието ще отнеме няколко месеца, след отпечатването ще започне и самото разпространение, като амбицията е до края на годината, книжката да стигне до децата в Република Северна Македония. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21