Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Затворени са вратите на музея в Благоевград

Служителите на Регионалния исторически музей предприеха ефективни стачни действия заради обидните, унизителни и необмислени параметри на средствата, предвидени за развитие на институтите в Проекта на Закона за държавния бюджет за 2022 година. 
„Отношението, което демонстрират отговорните фактори към нашите искания и нашия протест показват, че всъщност те са тотално незаинтересовани от това.  Явно ще трябва да се стигне до по-сериозни протестни действия, явно ще трябва да покажем по по-ясен начин какво би се случило с нашето общество“ – каза в интервю за Радио Благоевград директорът на музея Кирил Алексиев. Той посочи, че едно от исканията е да се увеличи единният разходен стандарт за издръжка. Според него много грешно и превратно се тълкува това искане.  
„Вчера гледахме изявлението на финансовия министър, който ясно заяви, че пари за заплати не дава. Всъщност в единния разходен стандарт не влизат само заплатите, които са за хора със специално образование, извършват специфична, изключително трудна и много сложна работа. Заплатите са мизерни и недостатъчни, направо подигравателни. Но това не е най-важното. В единния разходен стандарт влиза цялата издръжка на закритите площи в музея. Ние се надяваме да се сложи на открити площи, защото такива няма, а има цели археологически паркове, които трябва да се поддържат. Поддръжката на едно такова място гълта огромни средства“ – обясни още Кирил Алексиев и даде пример със Скаптопара. Ако се стопанисва, само за косенето през годината ще са необходими поне 20 хиляди лева. Трябва да има човек за охрана, един или двама, трябва да има човек, който да развежда туристите, а това са разходи за заплати. Трябват още пари за ток, вода, инфраструктура, ремонтни дейности. 
Кирил Алексиев припомни, че сградата на Регионалния исторически музей в Благоевград е строена през 1979 година и основен ремонт досега не е правен.  Правени са козметични ремонти. „Ситуацията е изключително аварийна. Фондовите хранилища са в много лошо състояние. Имаме плесени, влага, т.е. заради възрастта на сградата и съвсем ясни конструктивни проблеми, е необходима значителна намеса. За цялата минала година успяхме да заделим 30 хиляди лева за ремонти. А тук не е само сградата на музея. Имаме две лаборатории за консервация и реставрация; къщата на Георги Измирлиев – Македончето; базата в с. Покровник, която е огромна по територия и всъщност това е фондовата база, в която се съхраняват всички материали. Всичко това е в изключително тежко състояние. Отделно имаме проблем  със свличащата се земна маса зад музея. Пишем преписки, докладни. Никой не ни обръща внимание по никакъв начин.“ – сподели още Кирил Алексиев. 
„Силно се надявам музейната общност да е единна, това е много важно, много е важно да бъдем подкрепени от другите сектори. Ние освен културен институт, донякъде сме и образователен институт, защото подпомагаме образователните дейности. Не виждаме подкрепа засега от учителите, които подкрепихме при тяхната стачка. Ние искаме да имаме възможност да изпълняваме служебните си задължения. Нашите служебни задължения са да съхраняваме културно историческото наследство на България, да го популяризираме, да го изучаваме, а ние нямаме тази възможност“ – заключи директорът на Регионалния исторически музей Кирил Алексиев и допълни, че ако исканията им не бъдат чути, протестите най-вероятно ще продължат и на 3 март – националния празник на България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53