Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Украйна очакват подкрепа от България

„Ние поддържаме контакти с няколко десетки българи в Украйна, те са местни българи, които са там от поколения, имаме голяма българско малцинство. Да не спекулираме с цифрите, но поне 200 хиляди души имаме там българи. Част от тях нямат българско гражданство, част от тях са със смесени бракове и това допълнително създава административни проблеми те да се приберат бързо в България. Една голяма част от хората, с които комуникираме, желаят да приберат семействата си в България – жени и деца. Притеснени са от създадената ситуация и искат родината България да ги подкрепи“ – съобщи за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“, по повод изпратеното отворено писмо до премиера Кирил Петков. В него се настоява за изготвяне на национален план за помощ и подкрепа на българското малцинство в Украйна. 
От Фондация „Македония“ настояват държавата да сформира Кризисен щаб, който да включва консулските ни служби в Украйна, както и да се предвидят финансови средства за подпомагане на българските семейства, които ще се завърнат в България.
„Настояваме на тези семейства да им бъдат осигурени финансови средства за няколко месечен наем за жилище, например. Обезпечаване на възможност да започнат работа, тоест Агенцията по заетостта да ги впише в своите регистри, да им осигури налични работни места, спрямо професиите на хората, които се приберат, както и да се интегрират в българското общество. Възможно е част от българите да искат да останат за постоянно в България, затова трябва да им се осигури, освен спокойствие и възможност за интегриране в българското общество. Всички знаем, че имаме сериозен демографски проблем и всички млади, кадърни българи от Украйна, са добре дошли в България“ – коментира още Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
„Извеждането на българите от Украйна е приоритет номер едно“ - това съобщи, след срещата тази сутрин с президента и службите, българският премиер Кирил Петков. По думите му, всички български институции работят координирано по този приоритет, изготвят се ясни планове с конкретни действия. Петков съобщи още, че в момента се откриват три пункта, където ще може да се приемат българи от Украйна, пожелали евакуация. 
„С Министерството на транспорта организираме сухопътен транспорт, както и за приемане на хора от Украйна в тези размери – тези 4000 човека. Ще организираме с Министерството на туризма бази, които да използваме - българските хотели, така че да можем да приемаме този голям брой от хора. Едновременно с това, работим с МВР и ДАНС да организираме бързо обработване на данни на тези хора, така че да можем да ги приемем” – каза още премиерът Кирил Петков.
Чуйте повече в материала на Биляна Славчева:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46

Как да предпазим дома си от кражби през ваканционния период

Националният съюз на ключарите в България провежда превантивна кампания, чиято цел е да информира хората как да предпазят домовете си от обири по време на ваканционния сезон.  "За съжаление крадците стават по-изобретателни. Вече наблюдаваме не толкова взломяване на ключалки, колкото отключване със специални инструменти безшумно и без видими белези...

публикувано на 17.07.25 в 09:35

България няма да загуби идентичността си след въвеждането на еврото

Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...

публикувано на 15.07.25 в 12:49

Xtreme Map – адреналинът има своя карта!

България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания –  Xtreme Map . Това е първата по рода си  интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за  екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои  Светозар Желев , създател на картата и страстен..

публикувано на 15.07.25 в 11:42