„Надяваме се, че гражданите на Благоевград, на Северна Македония, нашите сънародници в чужбина, ще ни чуят и ще помогнат да възстановим този паметник“, каза за Радио Благоевград Юри Попниколов, председател на Гражданското сдружение „Горна Джумая“. Сдружението е инициатор на възстановяването в Благоевград на паметника на незнайния македонски четник.
За сдружението
В сдружението членуват 14 човека - лекари, архитекти, банкери, инженери, предприемачи, университетски преподаватели – все потомци на македонски фамилии. „Мислено е през годините с няколко човека от сдружението. И след няколкото неуспешни опита решихме, че трябва да се организираме в сдружение, което да афишира нашите усилия. Целите на сдружението са много широки, преди всичко са за опазване на историческото наследство на града и околността, но като първа тема - това е възстановяването на паметника на незнайния македонски четник“.
За паметника
„Паметникът е издигнат в памет на 200-те хиляди загинали за свободата на Македония. Това е нашата съпричастност, още повече, че паметникът е забравен, забравено е защо е направен. А един народ, който не си помни историята, не е народ, а племе“, подчерта Юри Попниколов. Паметникът е открит на 2 август 1933 година по повод 30-та годишнина от Илинденско-Преображенското въстание. Бил е поставен в градинката при читалището на Благоевград. Негови автори са Кирил Шиваров и Пандо (Панталей) Киселинчев. Разрушен е през 1947 година. „Паметникът ни е нужен, точно заради паметта. Трябва да знаем какво се е случило, защо се е случило, защо е направено и да помним хората, които са го направили и хората, заради които е направен“.
За историческата памет
„Чувам такива приказки - стига с тази история, стига с тази памет! Добре, да кажем стига. Защо това не го правят гърците, които от всеки камък правят паметник, от всеки камък правят история? И я показват не само на гръцкия народ, но и на целия свят. А ние викаме: стига толкова! Нека видим и какво прави Северна Македония в това отношение. Точно това, което трябва да правим и ние. Трябва да защитаваме своята история, трябва да защитаваме своето историческо наследство, защото без своето наследство нямаме бъдеще“.
За подкрепата
Радио Благоевград подкрепя инициативата на Гражданското сдружение „Горна Джумая“. В следващите месеци медията ще дава информация за стъпките към крайната цел. На сайта на Радио Благоевград ще бъде публикувана и банковата сметка за набиране на нужните средства за възстановяване на паметника.
Цялото интервю с Юри Попниколов можете да чуете в звуковия файл.
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..