Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на храните ще продължават да растат

Световните борси реагираха мигновено още в първия ден на военните действия в Украйна, което това доведе до поскъпване на храните и у нас. Според експертите, тази тенденция ще продължи, но потребителите не трябва да се презапасяват с хранителни продукти, защото, засега продоволствена криза не се очаква.
„И в момента има доста спекулативни срочни борсови сделки със зърно, слънчоглед и със слънчогледово масло. Като цяло, Украйна и Русия, са големи производители на зърно и слънчоглед, и още в първите дни на военните действия, цените на точно тези два продукта, тръгнаха нагоре. През последната седмица на пазара у нас няма някакви сериозни изменение, в сравнение с периода преди войната“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. По думите му, вследствие повишените цени на горивата и петрола, се наблюдава плавно поскъпване на храните, което е обусловено от конкурентния пазар. 
„На годишна база, при наблюдаваните 30 продукта в „потребителската кошница“, има повишаване на цените на едро в размер на 20%. Това е особено изразено при млечните продукти – при сирената и маслото с 26%, при кашкавала с 25%, брашното е поскъпнало с 24%, олиото с 32%, а захарта с 23%. Драстични изменения има, спрямо миналата година, при доматите – 72 % при вноса на обикновен домат, при краставиците – 49 %, картофите са поскъпнали с 30 %, зелето с 54%, морковите с 43%, а зрелия лук със 17 %“ – допълни Владимир Иванов.
По отношение на цитрусовите плодове, поскъпването е с около 13 – 18 %. Към момента няма промяна в цената на лимона. 
„Като цяло, има една възходяща крива в цените на храните. Войната в Украйна засега няма отражение върху фактическото поведение на равнищата, но когато и да свърши и както и да свърши, аз си пожелавам да свърши максимално бързо, ще има влияние. Пораженията вече са нанесени. Реагираха и пазарите на енергийни ресурси, където няма да видим успокояване и всичко предвещава, че ще продължава тенденцията към устойчиво нарастване на цените на храните. Дай, Боже да е все по-плавно и да срещне някакво равновесие“ – допълни още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. 
По отношение на зърното, България зависи само от ценообразуването. Имаме достатъчно зърно за над двегодишен период, дори и да няма реколта през 2022г. Очаква се цената на зърното да нарасне на световния пазар и да е привлекателна за износ, но държавата ще се намеси, за да няма срив на хлебния баланс у нас. 
„Засега, няма опасност от дефицит на хранителни продукти както у нас, така и в Евросъюза. Няма да бъде допуснат такъв дефицит, има предлагане от всичко по отношение на храните. Не е необходимо презапасяване с хранителни продукти, особено бързо развалящи се. Това може само да доведе до панически загуби, каквито имахме в началото на 2020 година“ – коментира още Владимир Иванов.
Той посъветва потребителите да пазаруват разумно, информирано, без паника и да предпочитат българските хранителни продукти. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42