„Тази война трябва да спре и нещата трябва да се разрешат по дипломатически начин, за да не страдат народите, обикновените граждани“, заяви в ефира на Радио Благоевград ген. Атанас Самандов, като подчерта, че „на война, млади мъже, които не се познават един друг, се бият за интересите на мъже, които се познават много добре и се стремят към постигане на дадени цели“. Според ген. Самандов, Русия не се е провалила във военно отношение в Украйна. Той посочи, че „Русия има декларирани около един милион въоръжени сили личен състав. Отделно има четири вида военни сили: военно космически сили, сухопътни войски, военноморски сили, сили за специални операции. По информация на противостоящата страна - Украйна, ЕС, НАТО, участват около 100 - 120 формирования или групи, които са около 100- 120 хил. човека. Така, че Русия участва с една десета от това, с което разполага. За мене тя не се е провалила, а просто е заделила необходимите сили и средства, с които се стреми да постигне целите, които си е поставила.“ Прогнозата му е, че „до края на месец март тези цели да бъдат постигнати“. Според него в нашата страна, нашите политици разглеждат само едната страна на проблема и припомни възможността по мирен път да бъде разрешен още от 2014 година въпроса за Донецк и Луганск от т. н. Нормандски формат: Германия, Франция и Украйна. „След като политиците не си свършат работата и по дипломатически начин не могат да решат проблемите, след като започна икономическата война - поставянето на санкциите, тогава вече се достига до третия лост, познат досега на човечеството, а именно провеждане на военни операции или война, което е най-лошото и не го препоръчвам на никого“, коментира роденият в град Гоце Делчев ген. Атанас Самандов. Биографията му на кадрови офицер от българската армия е свързана с Благоевградска област, с 61-ва Стрямска механизирана бригада, бил е началник и заместник-командващ на Сухопътните войски, командващ на Съвместното командване на силите, секретар по отбраната на президента Росен Плевнелиев, лично е преживял войната на мисии в Ирак и в Афганистан.
Интервюто с ген. Атанас Самандов можете да чуете в звуковия файл.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..