Черквата „Успение Богородично“ в с. Чуричени, Петричка духовна околия, се нуждае от средства за довършване на ремонта в нея и изграждане на нова камбанария. Храмът е над 100 години, за поддържането му са необходими средства.
„Това е паметник, който трябва да се уважава и цени, защото храмовете обединяват хората и са запазили българщината“, каза за Радио Благоевград отец Павел и разказа за окаяния вид на храма.
„Предприехме крупен ремонт. Покривът беше почти разрушен. Преди 1 г. взехме решение в епархийския съвет. С благословението на дядо владика отпуснаха средства и направихме покрива. Решихме да обновим храма външно и вътрешно. Свалихме изцяло мазилката, дървената конструкция и сега правим едно цялостно обновление. Проблем се оказа и камбанарията, имаше опасност да се срути. Демонтирахме камбанарията и ще изградим нова. Проектът е готов. Имаме обещание на една фирма, която ще започне да я изгражда. Вътре в храма половината мазилка е направена. В момента майсторът работи и сме почти на финала. След това започваме камбанарията“, допълни още отец Павел.
„Преди да направим покрива, вътре течеше изцяло и всичко се разрушаваше. Сега вече не тече. Някои местни хора помагат с труд, но нямам финансова помощ от хората от селото. С труд помагат, за което съм много благодарен“, споделя отец Павел.
От митрополията са помогнали финансово за ремонта на покрива. В момента с благоволението на дядо Серафим материалите за ремонта се плащат със средства от храмовете в Петрич.
Храмът в Чуричени няма възможност да събере необходимата сума, тя е непосилна за жителите на селото. Но хората от Чуричени са разпръснати по цяла България. Особено в Петрич има много.
„Помагаме на всички църкви по селата, не само на тази в Чуричени“, каза още отец Павел и уточни, че от 15 години всяка църква във всяко едно населено място има открита банкова сметка.
Всеки, който желае, може да дари.
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..