Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представяне на био-библиографията „Илия Манолов”

7
Снимка: Радио Благоевград

  Днес в зала „Изкуство” на Регионалната библиотека „Димитър Талев” в Благоевград беше представена био-библиографията „Илия Манолов”. Справочникът е издание на Библиотеката и е първият систематизиран опит за събиране в книжно тяло на огромния масив статии и материали, написани  „от” и „за” известния сред широката общественост етномузиколог, фолклорист изследовател, доктор на изкуствознанието, проф. Илия Манолов. Първата открита публикация е от 1950 г., а последната - от 2021 г. Времевият им обхват е 1950 – 2014 г.

  Целта на библиографското изследване, дело на специалистите от отдел „Краезнание” на Регионалната библиотека, е да представи личността, мисията и творчеството на Манолов, да се разкрие приноса му за събирането, съхраняването и популяризирането на народната песен от Пиринския край.

  Проф. Илия Манолов, който  роден през 1929 г. в Петрич в семейство на бежанци от Егейска Македония, има своето безспорно място в културния и образователен живот в България с размаха на творчеството си през втората половина на миналото столетие. Завършил е теоретичния отдел на Българската държавна консерватория „Проф. Панчо Владигеров”. Работил е в Института за музика и в Института за фолклор при БАН. Член е на Българската академия на науките, на Научния съвет на Института за фолклор при БАН, на Македонския научен институт, на Съюза на българските композитори. Преподавал е българска народна музика в Югозападния университет „Неофит Рилски”. Автор е на множество сборници, монографии, студии и статии върху проблемите на етномузикологията и участва с доклади в серия научни международни и национални форуми. Неговият фундаментален труд „Македонските народни песни и националноосвободителните борби” събира изключително количество музикално наследство от областта на Македония. Въведена е негова база данни онлайн с уникални и древни феномени от автентичния музикален балкански фолклор, която е озаглавена „Мистерията на традиционната инструментална и танцова музика от Югозападна България”.

  Справочникът ще представлява интерес и за по-широка читателска аудитория – преподаватели, студенти, културни дейци, краеведи и всички, които имат отношение към богатството на фолклора в региона.

  В зруковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с Елза Кресничка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Веселин Топузов: Полена е едно от красивите села на община Симитли

Кметът на село Полена, община Симитли, Веселин Топузов, участва заедно със свои колеги в предаването „Събития и личности“. В ефира на Радио Благоевград той коментира постигнатото през последните години и намеренията за тази. „В нашата община всички села са изключително красиви. В Полена през последните години се случиха доста хубави неща...

публикувано на 27.01.25 в 12:32

Любовта към танците води Ния Малешкова в Благоевград

Две  интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..

публикувано на 27.01.25 в 11:51

Филм за Милен Цветков ще бъде показан в Благоевград

Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..

публикувано на 26.01.25 в 10:00

Пътят към сцената и изборът на актрисата Лили Сучева

Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър  „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..

публикувано на 24.01.25 в 17:43

Георги Стефанов: Защитаваме приза „Черниче – първото евросело на България“

Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..

публикувано на 24.01.25 в 16:00

Александър Кънев: Човек, когато вярва, се случват чудеса!

На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..

публикувано на 23.01.25 в 15:19

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41